Ahmedinecad'ın yeni kabinesi zorda

Ahmedinecad'ın yeni kabinesi zorda
Ahmedinecad'ın yeni kabinesi zorda

Acurlu, ?refah?tan sorumlu bakan oldu.

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad şaibeli 12 Haziran seçimi sonrası yeni kabinesini açıklasa da İslam Devrimi tarihinde ilk kez üç kadının yer aldığı kabinedeki 4-5 bakan veto tehdidi altında. 21 üyeli 10. hükümette 14 yeni isme yer veren Ahmedinecad, Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile birlikte beş bakanın yerini korurken, Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar’ı İçişleri’ne, Ticaret Bakanı Mesud Mir Kazımi’yi Petrol Bakanlığı’na kaydırdı. İlk kadın bakanlar Merziye Vahid Destcerdi ‘Sağlık’, Fatima Acurlu ‘Refah’, Susan Keşaverz ‘Eğitim’den sorumlu olacak.
1979’dan itibaren ilk kez bir kadın yönetime 1997’de ılımlı Muhammed Hatemi döneminde cumhurbaşkanı yardımcısı olarak girmişti. İran’ın yegane kadın bakanı ise 1968-1977’de eğitim bakanlığı yapmış Farruhru Parsay’dı. O da devrimden sonra yolsuzluktan asıldı. Meclis, 30 Ağustos’a dek her üye için güven oylaması yapacak. Bazı muhafazakâr vekiller Ahmedinecad’ın tecrübesi az yakınlarına koltuk dağıttığı itirazı getirirken, Meclis Başkanı Ali Laricani “Bakanlık deneme yeri değildir” uyarısı yaptı. Adaylardan 11’inin bakanlık tecrübesi yokken, Laricani’nin özellikle İstihbarat Bakanlığı’na atanan Heydar Muslehi’yi hedef aldığı düşünülüyor. Ahmedinecad yardımcı atadığı Esfandiyar Meşai’yi dini lider Ali Hamaney’in itirazı üzerine bir haftalık direnişten sonra geri çekmişti. Ama bu inat muhafazakar vekilleri öfkelendirmişti. 

Nida’nın katili bulundu
Bu arada ölümüyle reformcu gösterilerin simgesine dönüşen Nida Sultan’ın katil zanlısı olarak Abbas Kargar Cavit adlı Besic teşhis edildi. (ap, Times)