Ahmedinecad'la Chavez 'ideolojik kardeş' oldu

ABD'ye kafa tutan ülkeler turuna çıkan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, son durağı İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la 'ideolojik kardeşlik' ilan etti. BM yaptırımlarının kıskacında...

TAHRAN - ABD'ye kafa tutan ülkeler turuna çıkan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, son durağı İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la 'ideolojik kardeşlik' ilan etti. BM yaptırımlarının kıskacında benzine kota getirdiği için halk isyanıyla karşılaşan Ahmedinecad, nükleer programına tam destek veren Chavez'in kendisini coşkuyla kucaklamasıyla moral buldu. Venezülela gibi petrol üreticisi İran'a dışişleri, iletişim, enerji, sanayi ve ekonomi bakanıyla çıkarma yapan Chavez, bugün 7 bin ev inşası ve her iki ülkede karşılıklı olarak yılda bir 1 milyon ton metanol üretecek petrokimya tesisi kurulması gibi anlaşmalara imza atacak.
İran'a geçmesi öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko'nun misafiri olmuş Chavez, beş Rus denizaltısı alma görüşmesi gerçekleştirip gece avcısı lakaplı Mi-28N saldırı helikopterlerini yakından inceledi.