Ahmedinecad'lı konferansa boykot

BM ırkçılık konferansı bugün Ahmedinecad katılımıyla başlarken, İsrail öfkeli. İsrail'le birlikte ABD, Kanada, Avustralya ve Hollanda da konferansı boykot ediyor

CENEVRE - BM’nin bugün Cenevre’de başlayacak ırkçılıkla mücadele konferansına İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın katılıp bir konuşma yapacak olması ve bunun Hitler’in doğumgününe denk gelmesi gürültü kopardı. Üstelik İsviçre Cumhurbaşkanı Hans-Rudolf Merz, Ahmedinecad’ı dünkü görüşme programına aldı. Bunun üzerine İsrail’in konferansı boykot çağrısına ABD, Kanada, Avustralya ve Hollanda uyarken, İsrail’in üç ay önceki Gazze saldırısı dahil Filistinlilere muamelesinin tartışılması sırasında ağır topların hazır bulunmaması sağlandı. Britanya ise bir heyetle katılıyor.
İsrail Dışişleri sözcüsü Yossi Levi, konferansı ‘trajik bir fars’ diye niteleyip “Irkçılığı kınamak için toplanılıyor, ama İsrail devletinin yıkılması çağrısı yapmış bir Holocaust inkârcısı çağrılıyor” dedi. İsrail’in Cenevre’deki BM Temsilcisi Aharon Lechno Yaar İsviçre Cumhurbaşkanı Hans-Rudolf Merz’i Ahmedinecad’ı ağırlamaması için iknaya çalışacaklarını söyledi. İsrail yarını Holocaust Günü olarak anıyor. Ahmedinecad ise, Batı medyasında çıkan Holocaust ve İsrail ile ilgili sözlerine eylülde CNN’de Larry King’in programında şu izahatı getirmişti: “İranlıların Yahudi halkı ve diniyle alıp veremediği yok. Ama İsrail tıpkı Güney Afrika’daki Apartheid rejimi ve Sovyetler gibi yıkılacaktır.”
Konferansın sonuç bildirisi taslağının dini ayrımcılık, İsrail ve Ortadoğu gibi tartışmalı konularında Batılı ve Müslüman devletlerin uzun pazarlıklardan sonra vardığı uzlaşma da, ABD’ye katılmama mazereti oldu. 233 yıllık ülke tarihinde Barack Obama ilk siyah başkan seçilmişken, ABD’nin katılmaması, siyahlar arasında hayalkırıklığı yarattı. İnsan Hakları İzleme örgütü ise, Batılı ülkelerin boykotunu “Irkçılık kurbanlarına sırtlarını dönüp BM’nin ırkçılıkla mücadele çalışmalarını tehlikeye düşürüyorlar” diye eleştirdi. (afp)