Aileler sevinçli, Blair: Ödün vermedik

Esir krizin başından beri uzlaşmaz tavır alarak konuyu BM'den karar çıkarma çabasına kadar vardıran Britanya hükümeti, ikili temasa yanaşır yanaşmaz İran'ın 15 denizciyi bırakması karşısında şaşırdı.

LONDRA - Esir krizin başından beri uzlaşmaz tavır alarak konuyu BM'den karar çıkarma çabasına kadar vardıran Britanya hükümeti, ikili temasa yanaşır yanaşmaz İran'ın 15 denizciyi bırakması karşısında şaşırdı. Britanya basını, Tahran'ın tavrında ABD tarafından esir alınan İranlılarla ilgili elde ettiği kazanımların etkili olduğunu yazarken, Başbakan Tony Blair dün çıkıp 'pazarlık etmediklerini' savundu. Krizden en mutlu çıkan ise 15 denizcinin aileler oldu. Aileler dün akşam yakınlarının serbest bırakılmasını şampanyalar patlatarak kutladı.
Müttefiklere de teşekkür etti
Tahran'ın askerleri bırakma kararının ardından Dışişleri Bakanı Margareth Beckett ile basın toplantısı yapan Blair, "15 askerimizin bırakılmasında dolayı memnunum. Biliyorum ki bu sadece onlar için değil büyük sıkıntı yaşayan aileleri için de sevindirici" dedi. Askerler için hiç bir pazarlık yapılmadığını öne süren Blair, "Katı ama sakin, pazarlık yapmayan ama karşı karşıya gelmekten de sakınan ölçülü bir tavır sergiledik" ifadelerini kullandı. Avrupa ve BM Güvenlik Konseyi'nin yanı sıra bölgedeki dost ve müttefik ülkelere de teşekkür eden Britanya Başbakanı, İran halkına şöyle seslendi: "Size karşı kötü bir niyetimiz yok. Aksine İran'a köklü medeniyetinden dolayı saygı duyuyoruz. Anlaşmazlıklarımız hükümetinizle ve bunları barışçı yollardan çözmek istiyoruz. Umuyorum ve her zaman umacağım gelecekte bunu başaracağız."
Bayram havasındaki denizci aileleri ise pek çok kentte kutlama hazırlıklarına başladı. 22 yaşındaki Adam Sperry'nin amcası Ray Cooper'ın yorumu Ahmedinecad'ın 'esirlerin bırakılmasının Müslüman ve Hıristiyan bayramları vesilesiyle Britanya halkına hediyesi olduğu' sözünü akla getirdi.
Aileler: Konu tamamen siyasiydi
Zira "Kim doğru ya da yanlış yapmış olursa olsun, konu tamamen siyasiydi. Sounçta bu harika oldu" diyen Cooper, "Daha iyi bir paskalya hediyesi olamazdı" diye ekledi. Sperry'nin haberi alışverişte kendisine telefon açan kızından öğrenen annesi, "Son 13 gün korkunçtu. Yardım için daha fazla dua edemezdim herhalde" dedi. 21 yaşındaki Nathan Summers'ın büyükannesi April Rawsthorne, haberi Cornwall'da bir otelin lobisinde şampanya patlatarak kutlarken, "Hayatımın en uzun günleriydi. Çok mutluyum. Nathan çok sessiz bir insandır ama bence kendisini çok iyi gösterdi" diyerek sevincini paylaştı. Rawsthorne, torununa da "Nathan, eve dönüşünü birlikte kutlayacağız. Tanrıya şükürler olsun ki herşey iyi gitti" diye seslenirken, eşi Brian "Bu haftadan sonra çocukluktan adamlığa geçmiştir" yorumu yaptı. 31 yaşındaki Chris Coe'nin babası Stepen Coe, haberi televizyonda öğrendiğini aktarırken, "O zamandan beri telefon susmadı. Adeta aya gitmiş gibiyiz" dedi. 20 yaşındaki Arthur Batchelor'un kızkardeşi Maggie Phillips ise "Uçağa bindiğini görene dek sevinemeyeceğim"dedi.