Akdeniz-Atlas Okyanusu'nda Rus tatbikatı

Osmanlı'nın iyi bildiği Rusya'nın sıcak denizlerde cirit atma arzusu, bu kez ABD'yle tutuştuğu yeni Soğuk Savaş sebebiyle depreşti.

MOSKOVA - Osmanlı'nın iyi bildiği Rusya'nın sıcak denizlerde cirit atma arzusu, bu kez ABD'yle tutuştuğu yeni Soğuk Savaş sebebiyle depreşti. Devlet Başkanı Vladimir Putin'la görüşen Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, geçmişte Sovyetler'in gururu Rus deniz kuvvetlerinin, Akdeniz ve Atlas Okyanusu'nda tatbikata koyulduğunu duyurdu. Dün başlayıp 3 Şubat'a dek sürecek üç tatbikatın amacı, dünya okyanuslarının taktik olarak önemli bölgelerinde Rus varlığını sağlamlaştırmak olarak açıklandı.
Gemi ve uçak filoları...
11 gemili uçak gemisi grubunun Akdeniz'e gönderildiğini, bunlara Karadeniz ve Baltık Denizi donanmalarının eşlik edeceğini, stratejik bombardıman uçakları dahil 47 uçakla 10 helikopterin de katılacağını ve havadan-denizden atış yapılacağını anlatan Serdyukov, "Altı ülkenin limanlarında demirleyeceğiz. 71 günde 12 binden fazla deniz mili yol kat edilecek" dedi. Daha önce Putin, uzun menzilli stratejik bombardıman uçaklarının dünya çevresinde devriyeye başlayacağını, deniz kuvetleri komutanı Vladimir Masorin de Akdeniz'de kalıcı Rus varlığı tesis edeceklerini söylemişti. Ancak 2000'de Kursk nükleer denizaltısının batması gibi bir dizi kaza, Rus donanmasının imajına zarar vermişti. (aa, afp)