'Akdeniz Birliği için buluşalım'

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine set çekmek için kullanmaya çalıştığı 'Akdeniz Birliği' projesinin başlıca destekçisi Fas'ı ziyaretinde, Akdeniz liderlerine Haziran 2008'te zirve çağrısı yaptı.

TANCA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine set çekmek için kullanmaya çalıştığı 'Akdeniz Birliği' projesinin başlıca destekçisi Fas'ı ziyaretinde, Akdeniz liderlerine Haziran 2008'te zirve çağrısı yaptı.
Sarkozy, Tanca kentinde Fas kabinesi ve işadamlarının katıldığı toplantıda yaptığı tarihi konuşmada Akdeniz ülkelerine 'eski başarısızlıkları unutup kültürel ayrımlar ile din çatışmalarını bitirecek bir Akdeniz Birliği kurmayı' önerdi: "Tüm Akdeniz ülkeleri devlet ve hükümet başkanlarını, kesin eşitlik ilkelerine dayalı siyasi, ekonomik ve kültürel bir birliğin temellerini atmak üzere Haziran 2008'te Fransa'ya davet ediyorum. Artık konuşma değil eyleme geçme zamanı. Bu proje sadece Fransa değil herkes için."
Akdeniz'e kıyısı olmayan ülkeleri de toplantıya gözlemci olarak katılmaya çağıran Fransa lideri, "İlgili ülkelerle gündem oluşturmak için yakında görüşmelere başlayacağım" diye ekledi.