Akdeniz Birliği'ne üçlü gaz verildi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İtalya Başbakanı Romano Prodi, İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero, önceki akşamki Roma buluşmalarında petrol ve doğalgaz kaynaklarını barındıran Kuzey Afrika'da...

ROMA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İtalya Başbakanı Romano Prodi, İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero, önceki akşamki Roma buluşmalarında petrol ve doğalgaz kaynaklarını barındıran Kuzey Afrika'da etkinlik kurmak üzere geliştirilen AB tipi Akdeniz Birliği projesine gaz verdi. Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğini engelleme hesabını da yaptığı proje için 14 Temmuz'da Brüksel'de yapılacak AB zirvesinden iki gün önce Paris'te zirve düzenlenmesi kararlaştırıldı.
Ortak basın toplantısında Akdeniz Birliği'nin 'barış, kalkınma ve çevreye odaklanacağını' belirten Sarkozy, "Bu hayata geçirilebileceğine emin olduğum büyük bir rüya ve vizyon" dedi. Fransız lideri, Vatikan ve Roma temaslarında basına "Türkiye büyük bir uygarlık ama Avrupa'da değil, Küçük Asya'da" söylemini tekrarlasa da, üç liderin ortak bildirisinde bu girişim Hırvatistan ve Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinden ayrı tutuldu. 'AB, Akdeniz için işbirliğinin kalbi ve motoru olmalı' denilen bildiride, Hırvatistan ve Türkiye'den şöyle söz edildi: "AB'nin ne ilgili ülkelerin istikrar ve ortaklık sürecine, ne de AB'nin gerek Hırvatistan, gerekse Türkiye ile sürdürülen müzakere sürecine müdahalesi olacak."
İlk etapta 5+5 formülü
Sarkozy'nin AB'den Fransa, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, İtalya, Malta, Portekiz, İspanya; Kuzey Afrika'dan Cezayir, Mısır, Libya, Fas, Tunus'un yanı sıra İsrail, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'yi katmak istediği Akdeniz Birliği için ilk etapta Mağrib'in beş ülkesi ile AB'nin beş ülkesinden 5+5 formülü ortaya atılmıştı. (afp, aa)