Aliyev ile Sarkisyan bu kez St. Petersburg'da buluştu

Aliyev ile Sarkisyan bu kez St. Petersburg'da buluştu
Aliyev ile Sarkisyan bu kez St. Petersburg'da buluştu

Çarlık döneminden kalma Konstantin Sarayı?nda Medvedev?le ayrı ayrı görüşen liderlerin daha sonra baş başa da bir araya geldikleri belirtildi. FOTOĞRAF:Afp

ST. PETERSBURG - Türkiye’nin Kafkasya’da barış ve istikrar ile Ermenistan’la ilişkilerin normalleştirilmesi süreci nedeniyle dikkatle izlediği Dağlık Karabağ’da çözüm çabaları sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, önceki akşam Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı St. Petersburg’da Çarlık döneminden kalma Konstantin Sarayı’nda buluşturdu.
İki lider, Medvedev’le ayrı ayrı da görüşürken, Karabağ’da çözüm dahil Kafkaslar’daki durumu ve enerji güvenliği ele alındı. Kremlin’in dış politika danışmanı Sergey Prikhodko da “İki lider arasında doğrudan iletişim çalışmalarına destek olmak için uğraşıyoruz” dedi. Sarkisyan ile Aliyev’in başbaşa görüşmesinin 2.5 saat sürdüğü ve ardından AGİT Minsk Grubu’nun eş başkanlarının da görüşmeye katıldığı belirtildi.
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, “Bu seferki görüşme öncekilerden farklı bir tarzda geçti. Belli bir gelişme olduğunu söyleyebilirim, ancak süreç açısından ilerleme yok” dedi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan da, “Belirgin bir ilerlemeden söz etmek mümkün olmasa da, genel olarak ilerleme olduğunu söylemek mümkün” diye konuştu. (afp, aa)