Aliyev'den güç kullanma tehdidi

Aliyev'den güç kullanma tehdidi
Aliyev'den güç kullanma tehdidi

Aliyev bugün Münih?te Sarkisyan ile görüşecek. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin akıbeti de Karabağ?a çözüm sürecinde ilerlemeye bağlı. FOTOĞRAF: afp

Karabağ'ın çözümü için bugün Sarkisyan ile görüşecek Aliyev, yine netice çıkmazsa umudun tükeneceği ve başka seçenek kalmayacağını söyleyip güç kullanmaya atıf yaptı. Azeri lider, 'Yeni silahlara milyarlar harcıyoruz, çünkü silah kullanma seçeneğini dışlamıyoruz' dedi

BAKÜ - Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme sürecine paralel ivme kazandırmaya çalıştığı Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecine dair bugünkü Azeri-Ermeni zirvesi öncesinde Bakü’den sert uyarı geldi. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, bugün Münih’te Ermeni muadili Serj Sarkisyan ile yapacağı görüşmeden sonuç çıkmaması halinde Azeri ordusunun Ermenistan işgali altındaki toprakları güç kullanarak geri almaya hazır olduğunu söyledi. 

‘Askeri yol hakkımız’
Azeri mülteciler için inşa edilen konutların teslim töreninde “Bu toplantı, müzakere sürecinde kararlı bir rol oynamalı. Çünkü bu yıl defalarca görüştük, ancak sonuç alamadık. Toplantı netice vermezse umutlarımız tükenmiş olacak ve bize başka bir seçenek kalmayacak” diye konuşan Azerbaycan Devlet Başkanı ekledi: “Azerbaycan yeni silahlar, donanımlar satın almak için milyarlar harcıyor, çatışma hattındaki pozisyonunu güçlendiriyor. Bunu yapıyoruz çünkü asla (silah kullanma) seçeneğini dışlamıyoruz. Askeri yollarla topraklarımızı kurtarma hakkına sahibiz.”
Aliyev daha önce de bu tür uyarılarda bulunmuştu, ancak uzmanlar Azeri yönetiminin silah kullanabileceğine ihtimal vermiyor. 1991’de Dağlık Karabağ’da Ermenilerin başlattığı savaşta 30 bin insan ölürken, 1 milyon Azeri sürülmüştü. 1994’te ateşkes sağlanırken savaş Karabağ’ın yanı sıra Azerbaycan’ın yedi bölgesini kaybetmesiyle sonuçlanmıştı. 

Bu yıl altıncı buluşma
Ankara, 10 Ekim’de Zürih’te Ermenistan ile imzalanan ilişkilerin normalleşmesine yönelik protokolleri TBMM’den geçirmek için Karabağ’da anlamlı bir gelişme bekliyor. Aliyev ile Sarkisyan’ın bu yılki altıncı buluşması AGİT Minsk Grubu’ndaki ABD, Fransa ve Rusya’nın arabuluculuğunda Fransa’nın Münih Konsolosluğu’nda gerçekleşecek. Bir yandan iki liderin masadan büyük bir ilerlemeyle kalkacağı spekülasyonu yapılırken, diğer yandan iki tarafın kaydedeğer ödün vermeye ve bunu halkına anlatmaya hazır olmadığı belirtiliyor.
Arabulucular ise, Ermeni işgal altındaki Azeri topraklarının önemli bir kısmının verilmesine karşılık, Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimine uluslararası meşruiyet tanınması ve gelecekte bölgenin statüsünün belirlenmesi için referanduma gidilmesi formülü üzerinde çalışıyor. (Reuters, aa)