Aliyev'i Obama da teskin edemiyor

Aliyev'i Obama da teskin edemiyor
Aliyev'i Obama da teskin edemiyor

Aliyev, Karabağ?daki işgali asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

Ankara-Erivan yakınlaşması ve sınırın açılma ihtimali Kafkasya'yı karıştırıyor. Gül'den sonra Obama da Aliyev'i telefonla aradı. Ama gerilim daha da tırmandı, Aliyev ile Sarkisyan laf dalaşına girişti. Rusya ile İran'ın Aliyev'i etkilediği görüşündeki Türk diplomatlar, 'Gerekirse Aliyev'e rağmen adım atılır' diyor
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında 1993’ten beri kemikleşmiş Karabağ sorununun çözümünde ilerleme kaydedilmesinin beklendiği sırada, Kafkaslarda gerilim çıktı. Türkiye’ye küsen Azeri Devlet Başkanı İlham Aliyev’i Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iki kez ararken, önceki gün Türkiye ziyareti sırasında ABD Başkanı Barack Obama da devreye girdi. Obama “Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini destekleyin. Bu Karabağ sorununun çözümünü kolaylaştıracaktır” dediği Aliyev’e, Gül’ün telkinleriyle, “Türkiye-Ermenistan normalleşmesinden dışlanmayacaksınız” güvencesi de verdi. Ancak ABD Başkanı’nın telefonu sonrası gerilim daha tırmandı. 

Obama uyardı, koz Nabucco

Beyaz Saray “İyi görüşme oldu. Başkan, ABD’nin Azerbaycan ile güçlü ilişki ve Karabağ sorununun çözümüne yönelik ilerlemeyi destekleme taahhüdünü teyit etti. Bölgede barış ve güvenliğe yol açacak Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşmenin önemini de vurguladı” açıklamasını yaptı. Azeri cumhurbaşkanlığı açıklamasında ise, uzun sohbette ikili ilişkilerin yanı sıra enerji ve bölgenin güvenliğinin ele alındığı, Karabağ sorunu ile Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin de görüşüldüğü kaydedildi. Obama, Aliyev’den Hazar doğalgazının Avrupa’ya taşınmasını sağlayacak Nabucco projesinde daha aktif olmasını isterken, Azeri liderin Nabucco’yu koz olarak kullanabileceği söyleniyor. 

‘Açarsanız, yalnız kalırız’

Dün Bakü’de muhalefet dahil siyasi parti ve örgütler, onlarca bildiri yayımlayıp, Ankara’dan Ermenistan ile sınırı açmamasını istedi. Kars’taki Azeri Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Bakü’nün talimatıyla sınır açma haberlerinin bile kendilerini üzdüğünü belirtip “Bölgede barış ve huzuru bozan tek ülke Ermenistan. Azeri toprağı Ermeni işgali altındayken sınırın açılması, Azerbaycan’ın Karabağ’da yalnız kalacağı anlamına gelir” dedi. 

‘Aliyev’de Rus-Fars etkisi’
 
Önceki gün Aliyev, Karabağ’daki Ermeni işgalini asla kabul etmeyecekleri, bölgede değişen politikaya değişerek yanıt vereceklerini söylerken, dün Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan şöyle dedi: “Azerbaycan’ın Karabağ Ermenilerinin kaderlerini belirleme hakkını tanıyacağı gün, dünyanın en mutlu insanı olacağım. Karabağ ya bağımsız devlet olacak ya da Ermenistan’a katılacak. İşte o gün istifa dilekçemi yazacağım. Karabağ Sovyetlerin’in yasadışı kararı ve halkın iradesine karşı olarak Azerbaycan’a bağlanmıştır.” Azeri Dışişleri ‘Sarkisyan’ın hayatının en mutlu gününü göremeyeceğini’ kaydetti.
Türk diplomatlar, Azeri kaygılarını anladıklarını, ama Aliyev’in tansiyonu bilinçli yükselttiğini söyleyip şu yorumu yaptı:
“Azerbaycan, Rusya ve İran’ın etkisinde. Bu iki ülkenin Ermenistan ile sınırları açık. Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleşmesini istemeyen bu iki ülke Aliyev’i kullanıyor. Azeriler diplomatik gizlilik uygulanan görüşmeleri kendilerinden sakladığımızı ileri sürüyor. Olgunlaşan her bilgiyi kendileriyle paylaşıyoruz. Buna rağmen Aliyev, bize değil Ruslara inanmayı sürdürürse biz de Aliyev’e rağmen adım atarız” dedi. (Radikal)