Alman başbakanlığında 'Romalı bir şansölye'

Berlin'deki şansölyelik binasında sergilenen gelmiş geçmiş Alman başbakanlarının mazbut portreleri biraz gösterişçi yeni bir arkadaşa kavuşuyor: 2005 seçimleriyle başbakanlığı kaybeden Sosyal Demokrat Gerhard Schröder'in...

BERLİN - Berlin'deki şansölyelik binasında sergilenen gelmiş geçmiş Alman başbakanlarının mazbut portreleri biraz gösterişçi yeni bir arkadaşa kavuşuyor: 2005 seçimleriyle başbakanlığı kaybeden Sosyal Demokrat Gerhard Schröder'in Roma imparatorlarını andırırcasına altından portresi. Hemen 'Altın çocuk Gerhard' lakabı takılan resimi Elvis Presley'in grotesk heykellerine benzeten sanat eleştirmenleri, günümüzde ancak Sibiryalı oligarklarla Kaliforniyalı rap'çilerin böyle bir portre yaptırabileceği iğnelemesinde bulundu.
12 fahişeli ressam
Schröder'in portresini çizmesi için seçtiği ressam Jörg Immendorff, daha çok otel odasında kokain ve 12 fahişeyle birlikte yakalanmasıyla tanınıyor. Genetik sinir hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkûm olan, artık fırça tutamadığından resmi bilgisayarda tasarlayıp talimatla öğrencilerine çizdiren Immendorff, Schröder'in kafasından şimşek ya da örümcek ağına benzer çizgiler çıkarırken, arka plana eriyen bir Alman kartalıyla bir düzine maymun koymayı da ihmal etmemiş. Artık Rus gaz devi Gazprom'un danışmanlık koltuğunda milyonlar kazanan Schröder, 100'e 130 santim boyutundaki portresini "Ben beğendim. Öncekilerden çok farklı" diye alkışladı. Schröder'in ressamından hediye olarak aldığı eseri başbakanlığa ödünç vermesiyle finansman sorunu ortadan kalktı. (Times, dpa, FR)