Alman-Fransız-Türk kol kola

AB'nin 'çifte motoru' görülen Almanya ile Fransa'nın aralarındaki 'birlik' anlaşması gereği gelenekselleştirdikleri ortak bakanlar kurulu toplantısı, bu yıl 'Türk şovu'na dönüştü.

BERLİN - AB'nin 'çifte motoru' görülen Almanya ile Fransa'nın aralarındaki 'birlik' anlaşması gereği gelenekselleştirdikleri ortak bakanlar kurulu toplantısı, bu yıl 'Türk şovu'na dönüştü. Almanya'nın Hıristiyan Demokrat(CDU)/Sosyal Demokrat (SPD) hükümeti, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetiyle tanınan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi Berlin'de göçmen entegrasyonu (uyum) turuna çıkarıp Türklerle kaynaştırdı. CDU'lu Başbakan Angela Merkel Sarkozy'yi göçmen öğrencilerle buluştururken, partisinden Türk vekil çıkmasını istediğini belirtti. SPD'li Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de, Fransız muadili Bernard Kouchner'le Türklerin yazdığı 'Almanya' şarkısının kaydını yaptı.
Alman bakandan özeleştiri
Steinmeier, Kouchner'i, 23 yaşında asıl adı Murat Errsen olan rap'çi Muhabbet'in Kreuzberg'deki stüdyosuna götürdü. Burada kaydettikleri Almanya'da yaşayan farklı kültürlerin kabul ve saygı görmesine yönelik Almanca şarkının sözlerini Muhabbet ile 17 yaşındaki Sefer Tatlıcıoğlu yazdı, bestesini Ünal Yüksel yaptı. Ceket-kravatları fora edip mikrofon başına geçen iki bakan, sadece 'Almanya' sözü ile bunun 'Fransa' versiyonunu söylerken kalanını Muhabbet ile sekiz Türk asıllı gençten oluşan koro sürükledi. Kouchner "Bir bakan olarak hiç fena söylemedim" derken, Alman bakan "Şarkı söylemeyi öğrenmeye değil, kültür çeşitliliğiyle zenginleştiğimizi göstermeye geldik" kıssadan hissesini çıkardı. Steinmeier, Alman-Türk kültürel elçisi yapıp CD'lerini dinlediği Muhabbet'in "Hakikaten cool'dunuz" övgüsünü aldı. Alman bakan, "Biz Almanlar kapalı toplumuz. Dünyaya açılmalıyız" özeleştirisi yaptı. Kouchner "Bunu hep yapalım" deyince Muhabbet "Gelin, biz de her gün çay var" diye ekledi. Sefer, "Bu ikisi azgın, pardon yani rahat tipler" diyerek yolcu etti. Kayıtlar Dışişleri, Youtube, Plakmusic sitelerinden izleniyor.
Türk kızıyla sohbet
Merkel ile Sarkozy, Romain Rolland lisesini ziyaretlerinde, 16 yaşında Hatice Altıntuğ'un da bulunduğu bir grup öğrenciyle sohbet etti. Merkel, niye Fransız Adalet Bakanı Rachida Dati gibi Alman hükümetinde göçmen bakan olmadığının sorulması üzerine şöyle konuştu: "CDU'nun da Türk kökenli vekil çıkarma vakti geldi. Partim göçmenlerin misafir işçi diye nitelendiği devri aşmakta zorlandı." Kadın lider, Almanca televizyon, film izlenip kitap okunmasını isteyip "Dil ülkemizde eşit şansa sahip olmanın belirleyicisi" dedi. Sarkozy, "Müslüman kadın evde oturmamalı. Kültür kadınlar köle yapılsın diye yaratılmadı" diye ekledi. Sarkozy gözlerini ayıramadığı siyahi bir kız öğrenciyi tek kelime anlamamasına rağmen "Almancanız çok akıcı" diye övünce, Merkel "Fransız liderin Almancayı bu kadar anlaması süper" diye alay etti. Çıkışta iki lidere 'polis devleti' diye bağıran bir kişi gözaltına alındı. (Dış Haberler)