Alman siyaseti Türkler için de hareketleniyor

KÖLN - Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yarınki yerel seçimler, başta Türkler olmak üzere Müslüman azınlıklar için ilklere sahne oluyor. Bonn’da başkanlığını bir Türk’ün yaptığı ‘Barış ve Adalet İttifakı’ (BAİ) adlı parti sahneye çıkarken Köln’de Türkler ortak liste çıkardı. Liderliğini Haluk Yıldız’ın üstlendiği 50 üyeli BAİ, yüzde 3’lük barajı aşıp Bonn Belediye Meclisi’ne girmeyi hedefliyor. ‘Bölmek yerine birleştirin’ sloganıyla etnik köken ve din ayrımı gözetmeden herkese eşit hak vaat eden parti azınlıklara ‘Bonn sizin eviniz’ mesajı veriyor. Parti her türlü ayrımcılık, terörizm, ırkçılık ve antisemitizme karşı.
Diğer ilk ise Köln Alternatif Seçmen İnisiyatifi’nin (ABI-Köln) seçime katılma izni alması. Çoğun Türk kökenli Alman vatandaşlarının oluşturduğu ABI-Köln, 20 adayla büyükşehir ve yedi semt meclisi için yarışacak. Akademisyen ağırlıklı listede 20’li yaşlarda iki üniversite öğrencisi de var. Liste başındaki siyaset bilimci Kamuran Kayhan, “Şansımız var çünkü insanların sorunlarını biliyoruz” diyor. 34 yaşındaki Kayhan, büyük siyasi partilerin kendilerini temsil ettiğini hissetmediklerini söylüyor. 70 bin Türk seçmenin yaşadığı Köln’de yerel seçimde Sosyal Demokrat Parti iki, Hıristiyan Demokrat Birlik bir Türk aday gösterdi.
Yeni oluşumlara karşı çıkan da var. Milli Görüş Sekreteri Bekir Altaş “Müslümanlar büyük partilerde görev almalı” derken, Müslümanlar Merkez Konseyi Başkan Yardımcısı Meryem Brigitte Weiss “Bu tür girişimler Müslümanların bakış açısını daraltıyor” eleştirisi getirdi. Almana’da 1.1 milyon Müslüman seçmenin yüzde 35.5’i Sosyal Demokrat, yüzde 18’i Yeşil, yüzde 4’ü Hırıstiyan Demokrat, yüzde 3.5’i Sol Parti, yüzde 3’ü Hür Demokratları destekliyor. (Dış Haberler)