Almanlardan Yahudilere koşer, Müslümanlara helal biralar...

Almanlar, Müslüman ve Yahudileri 'biracı' yapacak. İç pazarın daralması nedeniyle yeni portföy peşindeki biracılar, Yahudiler için koşer ve Müslümanlar için helal bira üretmeye başladı.

HARTMANNSDORF - Almanlar, Müslüman ve Yahudileri 'biracı' yapacak. İç pazarın daralması nedeniyle yeni portföy peşindeki biracılar, Yahudiler için koşer ve Müslümanlar için helal bira üretmeye başladı.
Mavi ve altın sarısı etiketi, Davud yıldızıyla koşer bira 'Simçe', Berliner Kindl, Beck's ve Loewenbrau gibi ünlü Alman markaların yanında yerini aldı. Alkol oranı yüzde 4.9 olan Simçe, İbranice 'keyif' demek. Saksonya'ya bağlı Hartmannsdorf'da Simçe'yi üreten Ludwig Hoernlein'in duvarında Berlin'den Haham Yitshak Ehrenberg imzalı onay belgesi asılı. Belgeye göre bira Yahudi perhizine uygun ama Hamursuz için uygun değil. Üretim A'dan Z'ye haham denetiminde. Simçe, geleneksel Alman usulü biranın bir damlasıyla bile karışmıyor. Koşer arpalar fabrikada mayanalıyor ve kaynak su kullanılıyor. Hamile ve âdet gören kadınlar üretimde yer almıyor. Fiyatı da yüzde 80 pahalı. Altı ay önce üretime başlayıp ilk 100 bin litreyi satan firmaya göre iş hâlâ deneme aşamasında. Viyana ve Belçika'dan siparişler de gelecek vaat ediyor.
Koşerden daha hırslı proje ise helal bira. Bavyera Freising'de GranMalt adlı firma toz bira üretiyor. Firma, arpadan ürettiği 'helal birayı' maltlanmış halde başka ülkelerdeki alkolsüz içki üreticilerine satıyor. Bunlar da kurutulmuş taneciklere su ve süt ilave ediyor. Firma yetkilisi Claus Kuester, Ortadoğu'ya girdiklerini söylüyor. Müslüman pazarı hükmünü henüz vermese de proje Alman Girişimci Ödülü'nü kapmış.