Almanların Ay sevdası

Almanya'da Hitler'in aya gitme hayalleri fizikçi Başbakan Angela Merkel'le diriliyor. ABD 2020'de uzayda üs kurmayı planlarken, Berlin Ay'a insansız uzay aracı gönderme projesi 'Ay Keşif Aracı' için 300 milyon avro ayırıyor.

BERLİN - Almanya'da Hitler'in aya gitme hayalleri fizikçi Başbakan Angela Merkel'le diriliyor. ABD 2020'de uzayda üs kurmayı planlarken, Berlin Ay'a insansız uzay aracı gönderme projesi 'Ay Keşif Aracı' için 300 milyon avro ayırıyor. Alman uzmanlar, dört yıl boyunca Ay'ın haritasını çıkaracak bir uyduyu ay yörüngesine göndermeyi ele aldı. 2013'te ise bir aracın toprak örnekleri alması için aya gönderilmesi öngörülüyor. Füzeyle bırakılacak robotun 2020'den önce Ay'da olması hedefleniyor.
Uzay Merkezi Başkanı Walter Dellinger, "Bunu neden yalnız yapmayalım. Teknoloji, bilgi ve robotlarla deneyimimiz var" dedi. Nazi rejimi Ekim 1942'de 100 km menzilli A4 füzesini uzaya fırlatmış, ikinci deneme için dizayn edilen V2 ise Britanya ve Belçika'yı bombalamak için kullanılmıştı. (Times)