Almanya iktidarda bir eşcinsele ısınma çabasında

Almanya iktidarda bir eşcinsele ısınma çabasında
Almanya iktidarda bir eşcinsele ısınma çabasında

Kendinden beş yaş küçük Mronz ile birlikte yaşayan Westerwelle, dışişleri bakanlığına talip, ama asabiyeti yüzünden başdiplomatlığa uygun olmadığı da konuşuluyor. FOTOĞRAF: REUTERS

BERLIN - Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in yeni iktidar ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) lideri Guido Westerwelle’nin cinsel tercihine basın yakın alaka gösterirken, siyaset âlemi de alışmaya çalışıyor. 

‘Erkeği onu güçlü kılıyor’
En çok satan Bild gazetesi, 47 yaşındaki Westerwelle ile beş yaş küçük hayat arkadaşı Michael Mronz’u ‘En güçlü çift’ diye niteleyip, FDP lideri için “Erkeği onu güçlü kılıyor” yorumunu yaptı. Yakınlarının kısaca ‘Micky’ dediği Mronz, bir mimarın oğlu, Mercedes kullanıyor, organizatörlük yapıyor, hatta Berlin’deki Dünya Atletizm Şampiyonası organizasyonuna da imza atmış, hırslı ve kafasına koyduğunu yapan biri olarak tanınıyor. Çift Ağustos 2003’te tanışmış. Bir yıl sonra Merkel’in 50. yaş partisine Micky ile katılıp eşcinselliğini ilan eden Westerwelle, “Yaşamımı hiç gizlemedim, sadece yaşadım” demişti.
Bild, burçlarına bakıp balık Mronz ile oğlak Westerwelle’nin uyumlu bir çift olduğuna da hükmetti. Partnerinin 120 konuşmasını dinledikten sonra tamamen ikna olarak FDP’ye katılan Mronz, seçim kampanyasında Westerwelle’nin en önemli danışmanı olmuş, başarısızlıklarında moral vermiş, sinirlerini yatıştırmış. Yakın çevre, Micky ile beraber olduğundan beri ‘sinirliliğiyle’ tanınan Westerwelle’nin daha olumlu birine dönüştüğü görüşünde.
Eşcinsel hakları savunucusu olmadığını belirten, ama sivil hakların pekiştirilmesini, eşcinsel çiftlerin evlat edinmelerine izin verilmesini isteyen FDP lideri, bu ay bir eşcinsel dergisine “Genç eşcinsellere tavsiyem, her şey yolunda gitmediğinde umutsuzluğa düşmemeleri. Yavaş da olsa, toplum değişiyor” demecini verdi. Seçim gecesi “Eşcinsel dışişleri bakanı istemiyorum” diyen Duisburg’daki bir Sosyal Demokrat Parti (SPD) yetkilisi, daha sonra FDP liderinden özür diledi. SPD’nin gelecekteki lideri görülen Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit da açıkça eşcinsel. Alman Lezbiyen ve Gey Derneği, Westerwelle’den umutlu: “Açık bir eşcinselin dışışleri bakanı olacağı kadar normalleşme harika. Ondan içerde ve dışarda eşcinsellerin maruz kaldığı eziyetlere karşı durmasını bekliyoruz.” (ap)