Almanya terör tehdidi altında bugün sandıkta

Almanya terör tehdidi altında bugün sandıkta
Almanya terör tehdidi altında bugün sandıkta

Merkel?in başbakanlığı kesin, koalisyon ortağı meçhul.

BERLİN - Almanya 62 milyon seçmen bugün sandık başına çağrılırken, heyecansız genel seçim sürecine Afganistan’daki Alman askeri varlığı sebebiyle Kaide ve Taliban’dan gelen tehditler damgasını vurdu. Kaide lideri Usame bin Ladin, Almanca altyazılı yayımladığı video kaydında AB ülkelerinin Afganistan’dan derhal çekmesini istedi. Almanca konuşan ve kendisini ‘Eyüp’ diye tanıtan bir Taliban militanı da, videosunda “Alman duvarlarını sarsmamız an meselesi” tehdidi yolladı. Tehditler yüzünden geçen hafta Münih’teki Oktoberfest’te havasahası kapatılmıştı.
Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ile Bavyera’daki kardeş partisinin (CSU) aslan payını almasına kesin gözüyle bakılıyor. Anketler koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar’ı (SPD) yakasından atıp, Hür Demokratlar (FDP) ile merkez sağ koalisyonu kurmak isteyen Merkel’in bu hayaline kavuşamayabileceğini gösterdi. Dışişleri Bakanı ve SPD lideri Frank-Walter Steinmeier kökeni Doğu Alman komünistlerine dayanan Sol Parti ile ortaklığa yanaşmasa da, olası bir SPD-Sol Parti ve Yeşiller koalisyonu Merkel’in koalisyonu ile farkı 1-2 puana indirdi. 

32 Türk aday yarışıyor
Partiler bazında CDU/CSU yüzde 35-36, FDP 13-14, Afganistan’dan çekilme kartını açıp oyunu üç puan artıran SPD 25-26, Sol Parti 11-12, Yeşilller 10-11 oranında seyrediyor. 32 Türk adayın girme şansı aradığı Bundestag’da halen beş Türk kökenli vekil var. SPD’ den Lale Akgün, Yeşiller’den Ekin Deligöz ve Sol Parti’ den Sevim Dağdelen, Hakkı Keskin ve Hüseyin Kenan Aydın 2005’te Bundestag’a seçildi. Bugünkü seçimde SPD’nin Hamburg adayı Aydan Özoğuz, Yeşiller’in Bavyera adayı Ekin Deligöz, FDP’nin Hamburg adayı Serkan Tören ile Sol Parti’nin Kuzey Ren Vestfalya adayı Sevim Dağdelen’in meclis şansı yüksek. Ancak SDP’nin Köln’den adayı Lale Akgün ile Yeşiller’ in Stuttgart’dan adayı Cem Özdemir’in rakipleriyle kıyasıya yarışması bekleniyor.  (afp, Bild, VOA)