Almanya, Türk göçmene Almanca bilme şartı getirdi

Almanya'da hükümetin Göç Yasası'nda yaptığı değişiklikler federal parlamentoda kabul edilirken, başını Türklerin çektiği göçmenlerin çoğu tepkiliydi.

BERLİN - Almanya'da hükümetin Göç Yasası'nda yaptığı değişiklikler federal parlamentoda kabul edilirken, başını Türklerin çektiği göçmenlerin çoğu tepkiliydi. Aile birleşimi ve Alman vatandaşlığına geçişi zorlaştıran yasanın ana hatlarıyla şöyle:

 • Zorunlu ve sahte evlilikleri önleme gerekçesiyle aile birleşimiyle Almanya'ya getirilecek yabancı eşlerin asgari yaşının 18 olması ve bu kişilerin ülkeye gelmeden önce temel düzeyde Almanca öğrenmeleri şart. Almanca bildiğini kanıtlayamayan Almanya'ya giremiyor.
 • Alman dili-kültürüne ilişkin uyum kurslarına katılmayan yabancılara yaptırım uygulanacak, 1000 avroya kadar varabilen para cezaları kesilecek.
 • Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler dil, kültür ve toplumsal düzenle ilgili standart sınavdan geçmek zorunda. Vatandaşlık isteyen genç yabancılar ayrıca gelir beyannamesi gösterecek.
 • Altı-sekiz yıldır geçici izinle kalan yabancılara Almanca bilip düzenli gelirleri olmaları halinde uzun süreli ya da kalıcı oturma izni verilmesi kolaylaşıyor. İltica başvuruları reddedilen on binlerce kişiye, 2009'a kadar işe girmeleri koşuluyla, ikamet etme şansı tanıyor.
  Akgün: Resmen Türklere karşı yasa
  Yasaya iktidardaki Hıristiyan Demokrat partiler (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlardan (SDP) 398 lehte oyu çıkarken, 170 vekil alehyte oy kullandı. SPD ve-kili Lale Akgün, 'Hayır' oyu vermesini şöyle açıkladı: "Zorla evlilik meselesinin arkasına saklanıp aile birleşimini daha da zorlaştırıyor. Türkiye'deki eşlerin Almanca öğrenip gelmeleri beklenirken, başka ülkelerden gelenlere böyle bir kısıtlama konulmadı. Bu sadece Türkiye için söz konusu. Yasada 'Uyuma az ilgi gösteren ülkeler' ifadesi yer alıyor. Yani resmen bir "Türk yasası' çıktı. Hesap şu: Yabancıların büyük bölümünün eğitim düzeyi çok düşük. Bu Almanya için iyi değil. Daha fazla eğitim seviyesi düşük, örneğin evlilikle Anadolu'dan insan gelmesini önleyelim. Yerine yüksek düzeyli göçmenleri alalım."
  Dağdelen: Irkçı, ekonomik fayda peşinde
  Muhalefetteki Sol Parti vekili Sevim Dağdelen, değişikliği 'göçmen haklarına saldırı' olarak niteleyip, "Göçmenleri ırklarına göre ayırıp ekonomik fayda getirenlere kolaylık, diğerlerine zorluk getiriyor" dedi. SPD'i Sebastian Edathy de, Japonya'dan gelenden Almanca öğrenmesinin istenmediğini, bunun ayrımcılık olduğuna dair Anayasa Mahkemesi'ne sunulan şikâyet dilekçesinin kabul edilmesini umduğunu söyledi. Yeşil Volker Beck, değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu, zira evliliğin korunması gerektiği ilkesini çiğnediğini belirtti.
  İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble yasanın entegrasyonu kolaylaştıracağını savunup "Zorunlu evliliklerle mücadele etmeliyiz. Almanya'da yaşayan 2. ve 3. nesil Türkler, eşlerini hâlâ Türkiye'den seçiyor. Entegrasyonu engelleyen bu durumu önlememiz lazım" dedi. Hükümetin Uyum Zirvesi'ne katılan 22 göçmen derneği Başbakan Angela Merkel'e mektup gönderip yasa değişikliğini eleştirmişti. (aa, Deutsche Welle, Spiegel)