Almanya'da İslam'a dönenler mercek altında

Almanya'da hedeflerinin Frankfurt Havaalanı ve Ramstein'taki ABD üssü olduğu öne sürülen Adem Y. adlı Türk ile iki Alman zanlının tutuklanmasıyla dikkatler İslam'ı seçen Almanlara çevrildi.

BERLİN - Almanya'da hedeflerinin Frankfurt Havaalanı ve Ramstein'taki ABD üssü olduğu öne sürülen Adem Y. adlı Türk ile iki Alman zanlının tutuklanmasıyla dikkatler İslam'ı seçen Almanlara çevrildi. Polisin 'terör hücresi' şefi olarak sunduğu Münih doğumlu 28 yaşındaki Fritz Gelowicz'in yaşamı odak noktası. İşadamı babası ve doktor annesiyle beş yaşındayken taşındıkları Ulm'da büyüyen Gelowicz, yakınlarına göre 15 yaşındayken anne-babası boşanınca acı çekip İslam'la ilgilenmeye başlamış. Türk çevresinin etkisiyle 18 yaşında İslam'ı seçip Abdullah adını alan zanlı, camide tanıştığı Türk kadınla ocakta evlendikten sonra radikalleşmiş. Gelowicz babasının şirketinde çalışan ve üç ay önce Pakistan'da yakalanıp Almanya'ya getirilerek terör zanlısı olarak tutuklanan 29 yaşındaki Tolga D. adlı Türk'le de tanışıyormuş. Gelowicz'in gittiği Ulm'deki İslami Enformasyon Merkezi de 'tehlikeli mesajlar' verdiği savıyla mercek altında.
'Zanlılar 50 kişilik bir grubun başında'
Bavyera İçişleri Bakanı Günther Beckstein "Üç zanlı yaklaşık 50 kişilik grubun başında. Yurtdışından yönlendiriliyorlar" bilgisi verdi. Olayı vesile eden İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble de eyalet içişleri bakanlarıyla buluşurken, "Tehdit hala güçlü" diyerek sıkı terör önlemleri gerektiğini savundu. L.A. Times, komplonun ABD istihbaratının geçen yıl Pakistan-Stuttgart arası bir telefon konuşmasını yakalamasıyla aydınlatıldığını yazdı.