Almanya'da İtalyan mafyası dehşeti: 6 ölü

Almanya'nın Duisburg kentinde dün İtalyan mafyasının altı üyesi infaz edildi. Polisin, gar yakınına park etmiş iki araçta başlarından kurşunlanarak öldürülmüş, 16-38 yaşları arasındaki beş kişinin cesedini bulması ve bir kişinin ambulansta ölmesi, Roma'yı harekete geçirdi.

DUISBURG - Almanya'nın Duisburg kentinde dün İtalyan mafyasının altı üyesi infaz edildi. Polisin, gar yakınına park etmiş iki araçta başlarından kurşunlanarak öldürülmüş, 16-38 yaşları arasındaki beş kişinin cesedini bulması ve bir kişinin ambulansta ölmesi, Roma'yı harekete geçirdi. İçişleri Bakanı Giuliano Amato bu kişilerin, güneydeki Calabria bölgesinde üslenen Ndrangheta adlı mafya örgütündeki rakip ailelerin kan davasının kurbanları olduğunu aktarıp "Olası mafya hesaplaşması inceleniyor. Bir kurban, geçenlerde Calabria'da işlenen suçun zanlısı olabilir. Polis, üçüncü suçu önlemek için bölgeyi izliyor. Umarız Calabria'da büyük kan davası başlamaz" açıklaması yaptı. Olayın, yurtdışında adı ilk kez cinayete karışan Ndrangheta'daki Strangio-Nirta ve Pelle-Romeo çetelerinin hesaplaşması olduğu sanılıyor.
Polis, dört kurbanı Volkswagen Golf'te, iki kurbanıysa Opel kamyonette buldu. En genç kurban Francesco G'nin 18. yaşını kutladıkları Da Bruno pizzacısından ayrılan ve silahsız olan altılıya, makineli tüfeklerle 70'den çok ateş edilmiş. Kurbanların ünlü bir mafya buluşma mekânı olduğu ve karapara aklamada kullanıldığı söylenen pizzacıda ya çalıştığı ya ortak olduğu sanılıyor. Akraba olan kurbanlardan ikisinin kısa süre önce kente geldiğini açıklayan polis, bölgeden bir araçla uzaklaşan kişileri bulmak için güvenlik kamerası kayıtlarını inceliyor.
Yıllık geliri 35 milyar avro
En az 7 bin üyesi olan ve yabancılara kuşkuyla yaklaşan 100 aile çetesinden oluşan Ndrangheta, ünlü Sicilya mafyası Cosanostra'dan daha ketum ve korkulu olarak biliniyor. Tarihi, 1412'de İspanya'da kurulan suç örgütü Garduna'ya dayanan Ndrangheta'nın adı, Yunanca 'yiğit adam' anlamındaki 'andragathos'tan geliyor. 35 milyar avroluk yıllık gelirle Avrupa'nın en güçlü mafyalarından Ndrangheta, Fransa, Belçika, ABD ve Almanya'da etkin. Kokain ticaretinde, Kolombiya kartelini bile gölgede bırakan Ndrangheta, gasp, silah ve radyoaktif ile zehirli atık kaçakçılığı alanında faal. Bir İçişleri raporunda, 'Son yıllarda küresel ölçekte en korkulu çetelerden birine dönüşen Ndrangheta, yeni AB üyesi olan Doğu Avrupa ülkelerinde güçlenmeyi amaçlıyor' uyarısı yapılmıştı.
Ndrangheta'daki kan davası, 1991'deki bir festivalde çıkan tartışmayla başlarken, 2000'e dek altı kişi ölmüştü. Bir mafya liderinin eşinin 2006'da öldürülmesiyle cinayetler yeniden başlamış ve beş kişi öldürülmüştü.