Almanya'da okulda namaz tartışması

BERLİN - Almanya’da bir Türk öğrencinin okulda namaz kılma talebi üzerine bir mahkemenin ders akışını etkilemeden namaz kılabileceğine hükmetmesi büyük tartışma yarattı. Berlin İdare Mahkemesi, anayasaya göre din özgürlüğünün sadece inanmaya değil inancını göstermeye de yönelik olduğu, ders akışını etkilemezse öğrencinin inançlarını yerine getirmeye hakkı bulunduğu kararına vardı. Babası Alman annesi Türk olan 16 yaşındaki Yunus M, beş vakit kıldığı namazın kimseyi rahatsız etmediğini ve arkadaşlarıyla sorun yaşamadığını söylemişti.  Kendisine ders arasında günde bir kere namaz izni veren mahkeme, okul yönetiminin diğer öğrencilerin de benzer talepleri olabileceği endişesini ise haksız bulup istenirse temyize gidilebileceğini belirtti.
Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Meclisi üyesi ve eğitim politikası sözcüsü Özcan Mutlu ise kararın toplumsal gerçeklere uzak olduğunu söyleyip “Emsal teşkil edebileceğinden uyuma zarar verir. Okullarda namaz için oda bulunmasını sadece İran’dan biliyorum” dedi. İslam Konferansına katılmış kadın hakları savunucusu avukat Seyran Ateş de kararın ‘yanlış bir sinyal’ olduğunu ve ‘dinin okullarda yeri olmaması gerektiğini’ dile getirdi.
Ama Katolik ve Protestan kiliseleri kararın ‘din özgürlüğünü güçlendirdiğini’ söyleyip memnuniyet açıkladı. Yeni hükümet ortağı Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Berlin Meclisi Grubu eğitim sözcüsü Mieke Senftleben kararı ‘çok akıllıca verilmiş’, ‘hoşgörü açısından iyi bir işaret’ diye niteledi. Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) sözcüsü Safter Çınar, panik çıkmamasını isteyerek, “Aksi karar daha az sorun yaratırdı, ama kültürel ve dinsel olarak farklılaşan toplumda bu değişikliklerin kabul edilmesi gerek. Mahkeme de karar için makul bir gerekçe göstermiştir” görüşünü savundu.

Okulda dinlerarası rekabet hasıl oldu
Yunus’un lisesinin müdürü Birgitte Burchardt, farklı karar beklemiş olsalar da öğrenciye namaz için oda tahsil ettiklerini açıkladı. 29 ulustan öğrencilerinin bulunduğunu belirten müdür, gençler arasında şimdiden ‘Benim dinim seninkinden daha iyi’ kavgaları çıkmasından yakındı. Burchardt, “Öğrencilerin inançlarını yerine getirmeleri isteniyorsa uygulamayı nasıl yapacağımız da başka yerlerde tartışılmalı” diye çıkıştı. (aa)