Almanya'da Stasi tipi koku koleksiyonu

Almanya'ya 6-8 Haziran'da ev sahipliği yapacağı G8 zirvesi vesilesiyle eski komünist Doğu Almanya'nın haleti ruhiyesi çöktü. Zirvenin düzenleneceği Baltık kıyısındaki Heiligendamm, çıplaklar kampıyla meşhur.

BERLİN - Almanya'ya 6-8 Haziran'da ev sahipliği yapacağı G8 zirvesi vesilesiyle eski komünist Doğu Almanya'nın haleti ruhiyesi çöktü. Zirvenin düzenleneceği Baltık kıyısındaki Heiligendamm, çıplaklar kampıyla meşhur. Kent sakinleri, Alman Başbakanı Angela Merkel başkanlığında ABD, Britanya, Fransa, İtalya, Kanada, Japonya ve Rusya liderlerinin katılacağı zirveyi Doğu Alman geleneği uyarınca çırılçıplak soyunarak protesto etmeye başladı bile. Alman polisi ise çareyi eski Doğu Alman gizli polisi Stasi'nin protestocuları koku profillerini çıkarıp yakalama yönteminde buldu. Ve ortalık karıştı. Stasi, düzenli muhaliflerden koku örnekleri toplar, bunu giysileri, çakmakları ya da terli elleriyle tuttukları nesneleri hava geçirmez kutulara koyarak yapar, daha sonra köpeklerine koklattırarak eylem üstünde yakalardı. Stasi'yi koku koleksiyonerliği dahil tüm yönleriyle anlatıp bu yıl En İyi Yabancı Film Oscar'ını alan 'Başkalarının Hayatları' filmini izlemiş görünen Alman savcılığı da, polise potansiyel eylemci liderlerinin mekânlarına baskın emri verdi. Çok sayıda zanlıya metal bir boru tutturuldu, daha sonra bu borular kavanozlara konuldu. Hatta bazı zanlıların DNA örneklerinin alındığı bile söyleniyor. 100 binden fazla protestocu beklenen zirvede bugüne dek görülmemiş sayıda polis köpeği görev yapacak.
Bild editörünün aracı da yakıldı
Tepkiler üzerine İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble "Zanlının kimliğini belirlemek için yararlı bir yöntem. Polis münasip önlemler alıyor" savunmasını yaparken, sadece beş zanlıdan örnek alındığı ve zirve sonrası imha edileceği söylendi. Lakin solcu örgütler protestoların kızışacağı uyarısı yaparken, bölgede lüks araçlara molotofkokteylleri atılmaya başlandı, hatta Bild genel yayın yönetmenin son model Mercedes'i yakıldı. Kokusu alınanlardan birinin avukatı temel hakların çiğnendiğini söylerken, Uluslararası Af örgütü Alman polisinin önleyici gözaltılarının da yasadışı olduğunu vurguladı. Stasi kurbanlarında infial yaratan yöntem, hükümet ortağı Sosyal Demokratlar dahil siyasilerin şimşeklerini çekti. Parlamento Başkan Yardımcısı Wolfgang Thierse, "Bu histeriden kurtulmalıyız" derken, Yeşiller "Gene koklayan devlete döndük" tepkisini gösterdi.
Çıplaklar: Umarız Bush bize katılır
Doğu Almanların özgürlük özlemini sık sık anan ABD Başkanı George W. Bush ise, Heiligendamm'da Batı Almanları bile şoke eden özgürlükle karşılaşacak. Zirvenin yapılacağı otel yakınındaki Kinderstrand çıplaklar sahilinde, her yaş ve boyutta erkek, kadın ve çocuk dolanıyor. Müdavimlerden 66 yaşındaki emekli muhasebeci Rudolf Schütze, sahilden sürülmeleri ihtimaline karşı "Bu hayatta, en büyük zevktir, sağlığa da yararlıdır. Umarım Bush, bize katılır. Zaten suda her şey biraz büzüşüyor" diyor. 41 yaşındaki kuaför Christiane Rose atılıyor: "Bize katılmasının Bush'a ancak yararı olur. Yeni bir dünya görüşü (Weltanschauung) kazanır." 20. yüzyıl başında kurulan Özgür Beden Kültürü'nün en popüler olduğu yer Almanya'nın Baltık sahili. Hatta Berlin Duvarı yıkılmadan önce tüm Doğu Almanya plajları Heiligendamm gibiydi. (Dış Haberler)