Almanya'da terör alarmı

Bir Türk gözaltında

Frankfurt Havaalanı ve Amerikan hava üssü Ramstein gibi hedeflere patlayıcı yüklü araçlarla eşzamanlı saldırı düzenlemeyi planlandıkları öne sürülen üç kişi gözaltına aldı. Zanlılardan ikisi Alman, biri ise Türkiye vatandaşı Adem Y.

BERLİN - Danimarka'da biri Türk sekiz kişinin terör zanlısı diye gözaltına alınmasının ardından, Almanya'da önceki akşam Frankfurt Havaalanı ve Amerikan hava üssü Ramstein gibi bir dizi hedefe saldırı planladıkları iddiasıyla biri Türk üç zanlı yakalandı. Zanlıların çok sayıda patlayıcı yüklü araçla eşzamanlı saldırılar planladığı iddia edildi. Der Spiegel, sırasıyla 22, 28 ve 29 yaşlarındaki zanlıların kimliklerini 'İslam'a geçen iki Alman olan Saarland'dan Daniel S. ile Neu-Ulm'dan Fritz G. ve Türkiye vatandaşı Adem Y.' olarak duyurdu.
ABD'nin Irak işgaline karşı çıkan ama Afganistan'da 3 bin askeri bulunan Almanya'nın '2. Dünya Savaşı'ndan beri görmediği bir cehennem yaşamaktan döndüğünü' öne süren Spiegel'e göre, güvenlik yetkilileri önce zanlıların ellerindeki kimyasalları gizlice etkisiz hale getirdi, sonra da zanlıları bomba yapımına başladıkları gerekçesiyle yakaladı.
'İslami Cihad Birliği'
Dün basın toplantısı düzenleyen başsavcı Monika Harms, Pakistan'daki kamplarda eğitim görmüş üç zanlının 12 bidon dolusu 730 kilo hidrojen peroksit (oksijenli su) ele geçirdiğini, 2005'te 56 kişinin öldüğü Londra metrosunun bombalanmasında da kullanılmış bu maddeden yüksek etkili patlayıcı üretilebileceğini açıkladı. Harms, üç zanlının Kaide'yle bağlantılı İslami Cihad Birliği adlı 'uluslararası terör şebekesi'nin Almanya'daki hücresini oluşturduklarını öne sürdü. Bu örgütün Orta Asya kökenli ve Özbekistan İslam Hareketi'nin uzantısı olduğu belirtildi.
'550 kilo TNT'ye denk'
Harms, "Yakalanmaları, yoğun bombalı saldırıları önledi" derken, Federal Suç Dairesi (BKA) Başkanı Jörg Ziercke, "Madrid ve Londra'dakinden daha yıkıcı bombalar üretebilir, bir karışımla 550 kilo TNT'ye denk patlayıcı yapabilirlerdi" diye konuştu. Biri aralıkta Hanau'daki ABD üssünü gözetlerken yakalandığından beri üçlüyü 300 polis izliyordu.
Medya, zanlıların sohbetlerinde olası hedefler olarak Frankfurt Havaalanı, Ramstein üssü, Amerikalıların gittiği diskotek ve pub'ları andıklarını, buralara patlayıcı yüklü araçlarla saldırmayı, hatta intihar saldırısı düzenlemeyi, çok sayıda kişiyi yaralamak ve öldürmekten söz ettiğini yazdı. Başbakan Angela Merkel'in partisinden vekil Wolfgang Bosbach, "Zamanlamayı 11 Eylül 2001 saldırılarının yıldönümüne ayarlamış olabilirler" dedi. Alman borsasının bulunduğu Frankfurt gökdelenleriyle Avrupa'nın Manhattan'ı lakabıyla anılırken, güneyindeki Ramstein da ABD komutasında bir üs. Kıta Avrupası'nın en yoğun hava trafiği Frankfurt Havaalanı'nda. Almanya'da 64 bin Amerikan askeri bulunuyor.
'Polis bidonları değiştirdi'
Spiegel, güvenlik yetkililerinin, bomba üretimine başladıkları ve bu yüzden ortadan kaybolmaya hazırladıklarından korkup zanlıları önceki gece ani baskınla yakaladıklarını aktardı. Kuzey Ren-Westfalya eyaletinin Medebach-Oberschledorn kentindeki kiralık eve operasyonu BKA güçleri ile GSG 9 özel timi yaptı. Spiegel, polis uzmanlarının birkaç gün önce 12 bidonda bulunan yüzde 35 oranında konsantre hidrojen peroksit içeren maddeyi sadece yüzde 3 oranında hidrojen peroksit olan inceltilmiş bir sıvıyla gizlice değiştirdiklerini belirtti.
Biri kaçmaya çalışmış
Oberschledorn Belediye Başkanı, iki zanlının evde yakalandığını, üçüncünün banyo penceresinden kaçmaya çalışırken polisle arbedeye girdiğini ve bir memurun silahını kılıfından çekip alması üzerine diğer memurların ateş açması sonucu yaralandığını söyledi. Almanya çapında 40 yere daha baskın düzenlenip sekiz gözaltı daha yapıldı. Sürekli işlerinin olmadığı ve işsizlik yardımıyla geçindiği belirtilen üçlü, dün helikopterle Karlsruhe'ye nakledildi. İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, "Almanya somut terör tehdidi altında. Bunlar, amatör değil, çok tehlikeli teröristler", Merkel de, "Bu olay terör tehlikelerinin soyut değil, gerçek olduğunu gösterdi" dedi. Beyaz Saray "Teröristlerin hâlâ ortalıkta dolaştığı ve masum insanlara zarar vermek istediğinin kanıtı" açıklamasını yaptı. Avrupa Komisyonu, yeni terörle mücadele önlemleri alınmasını istedi. (Spiegel, afp)