Almanya'nın Türkleri sandığı sallamak istiyor

Almanya'nın Türkleri sandığı sallamak istiyor
Almanya'nın Türkleri sandığı sallamak istiyor

Yüzde 33-35 desteğe sahip Merkel, SDPyerine FDP ile koalisyon yapmak istiyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Almanya'nın yarınki seçimlerde Merkel'i iktidar koltuğunda tutması beklenirken, Türk adaylar büyük çıkış yapmayı umuyor

BERLİN - Yarın genel seçimler için sandığa gitmeye hazırlanan Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik, (CDU) koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) kurtulup liberal Hür Demokrat Parti’yle (FDP) ortaklık kurmayı düşlerken Türk kökenli adaylar da görülmemiş başarı umuyor.
32 Türk kökenli milletvekili adayının katılacağı seçimleri ‘uyumla ilgili istekleri seslendirmeleri için büyük bir fırsat’ olarak gören Berlin Türk Derneği sözcüsü Safter Çınar, vatandaşlık için ‘Alman kanı’ taşıma zorunluluğu yani anne ve babadan birinin Alman olma şartının 2000’de kaldırılmasıyla siyasi haklarına kavuşan ‘esmer seçmenlerin kendilerini göstereceğine’ inanıyor. Azınlık oyları için tüm büyük partiler göçmen kökenli adaylar gösterirken Yeşiller Partisi’nin adayı Özcan Mutlu bu duruma “Tarihte ilk kez Alman politikacılar göçmenlerin oylarını almak ve hatta onları dışlamamak için kampanya yürütüyor” diye parmak bastı. Geçen yıl Yeşiller’in eşbaşkanlığına seçilen Cem Özdemir ise, “Halen insanların adımın Hans veya Gustav değil de Cem olduğunu hatırlatmaları, Almanya’nın renk körü bir toplum olması için gidilecek daha çok yol olduğunu gösteriyor” dedi.
Ancak azınlıkların öne çıkması Neo-Nazileri çileden çıkartıyor. Azınlık adaylara sahte sınırdışı emirleri yollayan Ulusal Demokrat Parti (NPD) hakkında ırkçılığı kışkırttığı gerekçesiyle soruşturması açıldı. Bu mektuplardan alan FDP adayı Lübnan asıllı Hanaa el Hüseyin, Berlin’in Lictenberg semtinde tacize uğradığını söyledi. Seçmenlerin yüzde 9’u göçmen kökenli olsa da parlementoda temsil oranları 11 koltukla yüzde 2’yi geçmiyor. Berlin-Schöneberg Göçmen Komisyonu yetkilisi Gabriele Gün Tank, “Gençlerin neredeyse yarısı göçmen ailelerden geliyor. Yakında oy kullanabilecekler. Onlara katılım şansı vermezsek, büyük problemler yaşarız” dedi. 

Sosyal Demokratlar eriyor
Anketler ise CDU’nun Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile birlikte yüzde 33-35, giderek eriyen SPD’nin yüzde 25, FDP’nin yüzde 14, Yeşiller’in yüzde 13 ve Sol Parti’nin yüzde 6 oy alacağını gösteriyor. CDU iktidarını korusa da Sosyal Demokratlarla yeniden hükümet kurmak zorunda kalabilecekleri korkusu yaşıyor. Bir başka açıdan merkez sağ koalisyon, SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin toplam oyunu 1.5-2 puan geçebiliyor. (Telegraph, bbc, afp)