'Almanya'ya her millet uyum sağlıyor, Türkler sağlayamıyor'

Berlin Nüfus ve Kalkıma Enstitüsü'ne göre Türkler 3 milyona yakın nüfuslarıyla en kalabalık ikinci göçmen grup olsalar da uyumda sonuncu

BERLİN - Almanya’da Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü’nün araştırmasına göre, Türkler 3 milyona yakın nüfuslarıyla en kalabalık ikinci göçmen grubu oluşturmalarına karşın uyumda sonuncu. Der Spiegel dergisinin ‘Ebediyen yabancı’ başlığıyla yayımladığı araştırma, başarı skalası sekizden bire inen çizelgeleri de içeriyor. 

* Asimilasyon çizelgesinde en başarılı Romanya ile Bulgaristan hariç diğer 25 AB üyesi ülkeden gelenler, Afrikalılar, Almanya’ya yerleşen Alman azınlık mensupları, Uzakdoğulular ve Ortadoğulular diye sıralanıyor. Türkler (2.5) ile 6. sırada. En sonda ise Güney Avrupalılar ile eski Yugoslavyalılar bulunuyor. 

* Mesleğiyle geçim çizelgesinde AB’liler, Güney Avrupalılar, Alman yerleşimciler, Uzakdoğulular, eski Yugoslavyalılar, Ortadoğulular ve Afrikalıların ardından Türkler (1.7) son sırada yer alıyor. 

* Eğitim çizelgesinde AB’liler, Uzakdoğulular, Ortadoğulular, Alman yerleşimciler, Afrikalılar, Güney Avrupalılar, eski Yugoslavyalıların ardından Türkler (1.3) sonuncu geldi. 

* Sigortalılık çizelgesinde AB’liler, Alman yerleşimciler, Güney Avrupalıların ardından Türkler (4.5) 4. sırada. 

* Alman vatandaşlığı, çift kültürlü evlilikler gibi konuları içeren dinamik çizelgede Alman yerleşimciler, Uzakdoğulular, Güney Avrupalılar, Uzakdoğulular, eski Yugoslavyalıların ardından Türkler (3.4) 6. sırada. 

* Nihai değerlendirmede diğer tüm grupların ardından Türkler 2.4 ortalama ile sonuncu.
Araştırmaya göre, Türk kökenli öğrencilerin yüzde 30’unun hiç diploması yok. Lise bitirme sınavını geçebilen Türk kökenlilerin oranı yüzde 14, oysa nüfus ortalaması bu konuda iki kat başarılı. Almanya’da doğan Türklerin üçte birinden azı vatandaşlığa geçmiş. Türkle evlenenlerin oranı yüzde 93. Diğer gruplara kıyasla Türkler arasında ev kadınları, işsizler ve sosyal yardıma muhtaç olanların oranı yüksek. Yabancıların uyumu konusunda en başarısız eyalet Saar çıkarken, burada yaşayan Türklerin yüzde 45’i eğitimsiz. En başarılı eyalet ise Hessen.
82 milyon nüfuslu Almanya’da 15 milyon yabancı kökenli yaşıyor. Uyumdaki başarısızlık ülkeye yılda 16 milyar avroya mal oluyor. Türklerin başarısızlığının gerisinde üç konu öne çıkıyor. Eğitim sisteminin başında ilk başarısızlıkta ayıklanıp, en alt okul kategorisi Hauptschule’ye yollanan Türk çocukları için hiçbir özel eğitim, teşvik programı uygulanmaması. AB’liler ve İsviçreliler doğrudan çifte vatandaş olurken, Türklere bu hakkın tanınmaması. Türklerin yüzde 83’ünün kendini dindar-koyu dindar nitelemesinin evlilik yaşamı ve kadınların durumuna yansımaları. Ancak Türklerde Türkiye’ye geri yerleşmeyi kafaya koyanların oranı azalıyor. (Der Spiegel)