Alpler ülkesi ak koyunlu hükümranlığına teslim

Avrupa'nın ortasındaki 'yükte hafif pahada ağır' Alpler ülkesi İsviçre, dün federal parlamentonun her iki kanadının yenilendiği siyah-beyaz bir seçime gitti.

BERN - Avrupa'nın ortasındaki 'yükte hafif pahada ağır' Alpler ülkesi İsviçre, dün federal parlamentonun her iki kanadının yenilendiği siyah-beyaz bir seçime gitti. İsviçrelilerin göçmenleri kovması temasının işlendiği ak koyun-kara koyunlu posterlerle seçime damgasını vuran aşırı sağcı eğilimli İsviçre Halk Partisi (SVP), dünkü sonuçlarla birinci parti konumunu daha da güçlendirdi.
Liderliğini milyarder işadamı, Adalet Bakanı Christoph Blocher'in yaptığı SVP, 2003'e göre 2.1 puan kazanıp oyların yüzde 28.8'ini aldı. Parlamentonun 200 üyeli alt kanadındaki sandalye sayısını altı artıran SVP, 61 sandalyeyi garantiledi. Diğer üç büyük partiden, Sosyal Demokratlar 4.2 puan eriyip yüzde 19.1 oya düşerken, dokuz sandalye kaybedip 43 sandalyeye indi. Hıristiyan Demokratlar üç artışla sandalye sayısını 31'e çıkardı. İş âlemi yanlısı Radikal Parti ise altı sandalye kaybedip 30 sandalyeye indi.
Alpler'in erimesinin etkisi
1959'dan beri ülkeyi yöneten dört partili koalisyonun devamı beklense de, iklim değişikliği sebebiyle Alpler'in erimesi tehlikesiyle karşı karşıya olan İsviçreliler Yeşillere de ilgi gösterdi. 1.8 puan artışla yüzde 10 barajını geçme noktasına gelen Yeşil Parti, alt kanattaki 13 vekilini 18'e çıkarırken, ilk kez senatoya girme ihtimali de yarattı. Liberal Yeşiller de üç vekillik kazandı. 7.5 milyon nüfuslu İsviçre'de, sandığa 4.9 milyon seçmenin yarısı gitti.
İsviçre bayrağı üstünde duran üç ak koyunun tekmeyle kara koyunu kovduğu 'Daha fazla güvenlik için' sloganlı posterle Avrupa'da gündem yaratıp New York Times'a baş sayfa haberi bile olan SVP, aslında 100 bin daha fazla oy toplayıp yüzde 4'lük oy artışı hedefliyordu. Çocukları suç işleyen yabancıların maaile kovulmasını isteyen SVP, internet sitesinden bu temada video oyunları yayımlıyor. Parti maskotu Zottel adlı keçi, kara koyunları sınırda durdurmak, yabancıların toplu vatandaşlığa geçmesini önlemek gibi görevleri başarıyla yerine getiriyor. Ya da cehennem yaratan suçlu yabancılar kovulunca, güreşçilerle bankerlerin cenneti hasıl oluyor.
Kara koyun-kara ten bağı üzerinden tepki gösterilen poster yüzünden, iki hafta önce SVP'nin parlamento önündeki mitingine anarşistler saldırdı. BM'nin posteri geri çekmesi çağrısı ve ekonomi bakanının yabancı yatırımcıları kaçırdığı uyarısı yaptığı SVP'ye, yargı 'Poster ırkçı kampanya değil' kararıyla destek çıktı.
Nazi bağlantısı yok
İsviçre'de 1.5 milyon göçmen yaşıyor, ama işsizlik çok düşük. AB'ye de karşı SVP, Alman Protestan kantonların ardından Fransız kantonlarında da popülerleşiyor. Neo-Nazi bağlantısı saptanmayan Blocher, Protestan bir papazın çalışkan oğlu olarak bir kimyasal fabrikasını zarardan kâra geçirip bugüne geldi. (Dış Haberler)