Amato, Müslümanları savunmak isteyince...

İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato, 'İslam ve Entegrasyon' başlıklı toplantıda 'kaş yapayım derken göz çıkardı.' Eski başbakan olan Sicilya kökenli Amato...

ROMA - İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato, 'İslam ve Entegrasyon' başlıklı toplantıda 'kaş yapayım derken göz çıkardı.' Eski başbakan olan Sicilya kökenli Amato, İtalyanlara 'Müslümanları terörle bağdaştırmamaları' uyarısı yapmak isterken, 'kadın dövmenin eski bir Sicilya-Pakistan geleneği olduğunu' söyleyince tepki çekti. Sicilyalılar ve bakanlar Amato'ya özür dileme çağrısı yaptı.
Amato 'İslam'ın İtalyanlara hâlâ yabancı olduğu ve Müslümanlara terör nedeniyle önyargılı bakıldığından' şikâyet ederken, 'belalı' örneği verdi: "İtalyanlar, mafyayla karıştırılmanın anlamını bilir. Yurtdışına ilk göç ettiklerinde, aileler çocuklarının adlarını değiştirmek zorunda kalmıştı. Tanrı, erkeğe kadını dövme yetkisi vermez. Ama Sicilya-Pakistan geleneği insanları aksine inandırmaya çalışıyor. Biz ve başkaları gibi bir anlayış yok. Batı bunu unutmamalı. Özellikle İslam'dan bahsederken."
Amato, tepkiler üzerine özer dilemese de, "Sadece, Sicilya'da artık varolmayan 70'lere ait bir gelenekten söz ettim. Konu, dönemin filmleri ve edebiyat eserlerinde de işlenmiştir" savunması yaptı. Ancak tepkiler dinmedi.
Fırsat Eşitliği Bakanı Stefania Prestigiacomo, "Amato çok konuşuyor. Sicilyalılardan özür dilemeli yoksa dava açacağım" çıkışı yaparken, Aile Politikası Bakan Yardımcısı Maria Acciarini "Belki Pakistanlılardan da özür dilemeli" diye konuştu. Solcu iktidardan Sicilyalı vekil Rino Piscitello "Muhtemelen iyi niyetliydi ama özür dilemeli" derken, Sicilyalı sağcı muhalif vekil Ignazio Russa şu suçlamayı yaptı: "Müslüman konuşmacıları incitmemek için Sicilya'da kadına şiddete Tanrı adına izin veren bir gelenek olduğunu uydurmuş." (aa, Reuters)