Amerika doğal yollardan ölen ilk Kennedy'ye ağlıyor

Amerika doğal yollardan ölen ilk Kennedy'ye ağlıyor
Amerika doğal yollardan ölen ilk Kennedy'ye ağlıyor

Ağabeyleri John F. (sağda) ile Robert Kennedy?yi (ortada) suikastlara kurban vermiş ?Teddy? Amerikan solunun önemli isimlerindendi. Teddy, Obama?ya büyük destek vermişti.FOTOĞRAFLAR: afp, ap

Siyasetteki Kennedy hanedanlığının son lideri Ted Kennedy beyin kanserine yenildi. ABD siyaseti ilk kez 'doğal yoldan' ölen Kennedy olan Ted Kennedy için yas tutuyor

BOSTON - ‘Amerikan Senatosu’nun liberal aslanı’ diye anılan ve trajedilerle yoğrulmuş Kennedy ailesindeki son erkek kardeş Senatör Edward M. Kennedy, nam-ı diğer Teddy (Ted) kanserle savaşını yitirip 77 yaşında öldü. 50 yıl senatörlük yapıp 10 başkanla çalışmış Kennedy için övgüler eşliğinde taziye mesajları yağdı.
Mayıs 2008’den beri tedavi gören ve önceki gece Massachusetts eyaletine bağlı Cape Cod yarımadasındaki evinde ölen Teddy, kökleri İrlanda’ya dayalı Kennedy ailesinde normal yollarla ölen ilk kardeş. Ted, Bostonlu Joseph ve Rosa Kennedy’nin dokuz çoçuğundan en küçüğüydü. ABD başkanı ağabeyi J.F. Kennedy, 1963’te suikasta kurban gitmiş, diğer ağabeyi Robert Kennedy 1968’de başkanlık yarışında vurularak öldürülmüş, pilot ağabeyi Joe Kennedy de 2. Dünya Savaşı’nda ölmüştü. Başkan Kennedy’nin oğlu J.F. Kennedy Jr. eşiyle 1999’da uçak kazasına kurban gitmişti. Kennedy’nin ölümü de iki hafta önce yitirdikleri 88 yaşındaki kız kardeşi Eunice Kennedy Shriver’in ardından geldi. 

Başkanlık umudunu gömdüğü kaza
Kennedy, sağlık, sivil haklar ve eğitim ve göç gibi pek çok konuda çıkarılan yasalar için öncülük etmiş biri olarak senato tarihinin en etkili ismi sayılıyordu. Siyasete 1962’de ağabeyi Kennedy’den boşalan senato koltuğunu kazanarak giren Kennedy, Robert Kennedy’nin ölümünün ardından Kennedy hanedanlığını bir kez daha Beyaz Saray’a taşıma şansını 1969’da Chappaquiddick skandalı diye bilinen kaza yüzünden kaçırdı. Kennedy, bir parti sonrası gece geç saatte aracıyla köprüden göle uçmuş, yanındaki Mary Jo Kopechne adlı genç kadın ölmüş ama alkollü olduğu için olayı polise bildirmemişti.
Başkanlık şansını yitirince sosyal meselelerle ilgilenip tüm kesimlerde saygı kazanan Kennedy, 1980’deki başkan adaylığı yarışında Jimmy Carter’a yenildi. 2004’de başkan adayı John Kerry için ağırlığını koyan Kennedy, 2008’de de Barack Obama’nın elini tuttu. Kemoterapi ve radyoterapiye tedavisine rağmen geçen yaz Kongre’deki sağlık sigortasıyla ilgili oylamayı ve ocakta ilk siyah başkanın yemin törenini kaçırmadı.
İki kez evlenen üç çocuk babası Kennedy’nin ölümüyle siyaset hanedanlığı kimin sürdüreceği merakla bekleniyor. Ailenin yeni kuşağı sivil hayatta etkili olsa da kendilerine bela getiren siyasette uzak. Kennedy’den boşalan Massachusetts senatörlüğü için Rhode Island vekili 42 yaşındaki oğlu Patrick’e Demokratlar baskı yapabilir. Robert Kennedy’nin altı dönem vekillik yapmış büyük oğlu Joseph’in de siyasete döndürülebileceği konuşuluyor. John F. Kennedy’nin kızı Caroline, geçen dönem Hillary Clinton’dan boşalan New York senatörlüğüne adaylıktan vazgeçmişti.

Obama: Çağın en önemli senatörü
Kennedy’nin ölümü hem ABD hem dünyada üzüntüyle karşılandı. Bayrakların yarıya indirilmesini emreden Obama “Çok üzgünüz. Çağımızın en önemli senatörüydü. Büyük bir liderdi” diye selamladı. Eunice Kennedy’nin kızı Maria ile evli Kalifornia Valisi Arnold Schwarzenegger “Teddy amcanın ölümüyle çok üzgünüz. Ailemizin direğiydi” dedi. Britanya Başbakanı Gordon Brown, “Her bir kıtada anılacaktır” derken İrlanda Başbakanı Brian Cowen, Kennedy’nin İrlanda barışına katkılarından övgüyle söz etti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Yahudi devletinin büyük dostuydu” derken, Güney Afrika lideri Nelson Mandela, Apartheid rejimine karşı desteğinden ötürü Kennedy’yi ‘demokrasi şampiyonu’ olarak andı. (ap, afp, aa)