Amerika içinde ayrı bir 'Zenginistan'

300 milyon nüfuslu Amerika'da geniş kitleler için ekmek aslanın ağzındayken, 'Kükreyen Yirmiler' diye anılan 1920'lerdeki gibi sefahat süren mültimilyonerler bambaşka bir dünyada yaşıyor.

NEW YORK - 300 milyon nüfuslu Amerika'da geniş kitleler için ekmek aslanın ağzındayken, 'Kükreyen Yirmiler' diye anılan 1920'lerdeki gibi sefahat süren mültimilyonerler bambaşka bir dünyada yaşıyor. Malikânelerinin kapalı kapıları ardına çekilen zenginlerin özel eğitim, sağlık sistemi, bankacılık, özel jet ve yat sanayiinde patlamaya yol açan ayrı seyahat araçlarından oluşan kendilerine özgü dünyaları var. Wall Street Journal gazetesi muhabiri Robert Frank buna 'Richistan' (Zenginistan) adını takmış. Ancak 'Amerikan rüyası'nın herkese seçkin sınıflara katılma fırsatı vaat etmesiyle meşhur olduğunu hatırlatan Frank, "Amerika gelişmekte olan uluslar düzeyinde eşitsizliğe yuvarlanıyor. Yakında Brezilya gibi olacağız" değerlendirmesi yapıyor.
227 bin yeni milyoner türedi
Zira Amerika'da 1985 yılında sadece 13 milyarder bulunuyordu. Bugünse sayıları 1000'i geçiyor. 2005'ten beri ABD'de 227 bin yeni milyoner sahneye çıktı. Bir araştırma Amerikalı milyonerlerin servetlerini 30 trilyon dolar olarak hesap ediyor ki, bu, Çin, Japonya, Brezilya, Rusya ve AB'nin gayri safi yurt içi hasılalarının toplamından daha fazla.
10 yıl sonra asgari ücrete zam
10 yıl sonra ilk kez gelen, ancak enflasyon artış oranının çok gerisinde kalan zamla federal asgari ücretin 5.15'ten 5.85 dolara çıktığı Amerika'da milyoner patlamasının kaynağı, spekülatif pazarlarda internet ve bilgisayar teknolojileriyle çevrilen işlere bağlanıyor. Uzmanlar, bunu 19. yüzyılın sonunda sanayileşmenin yarattığı yeni zenginlerle halkın diğer kesimleri arasındaki gelir uçurumuna benzetiyor. Tabii bütün bu yaşananlarda Bush yönetiminin şirket vergilerini kaldırmasının da rolü büyük. Şirket vergilerinin federal gelirdeki payı 1950'li yıllarda yüzde 33 oranındayken, 2003 yılında 7.4'e inmiş durumda. Bush'un başkanlığında en azından bir yıllığına hiç vergi ödememiş büyük şirketlerin sayısı 82'yi geçiyor. Milyonerler arasında Microsoft patronu Bill Gates, yatırımcı Warren Buffett gibi dünyanın en zengin üç kişisinin iki demirbaşı olmasına karşın, çoğu, yasal duzenlemeye tabi tutulmayan, yatırıma yönelik para havuzları 'hedge' fonlarından zengin olan karanlıktaki kişilikler. Geçen yıl en çok para kazanan 25 'hedge' fon bankeri başına 570 milyon dolar gelir düşüyordu.
Lüksün haddi hesabı olmayınca...

  • 'Richistan'da paralar har vurup harman savuruluyor. Sadece 80 üyesi olan Solstice kulübüne girebilmek için 875 bin dolar yatırmak ve yıllık 42 bin dolarlık aidat ödemek gerekiyor. Karşılığında üyeler Londra'dan Kaliforniya'ya uzanan 10 ev ve Karayipler'deki yatlarda tam teşeküllü hizmetliler ve 'yaşam tarzı menajerleri' eşliğinde tatile çıkıyor. Kulübün yöneticilerinden Mark Cain "Doymayan lüks iştahını besleyip yöndendirmeye çalışıyoruz" diyor.
  • Beverly Hills'in, evlerin çoğunun 10 milyon doların üzerinde satıldığı dilimine 'Platinyum Üçgeni' deniyor.
  • Manhattan'da mücevharatçıların sardığı Madison Avenue kesimine 'Mücevher Kıyısı' deniyor, net serveti en az 100 milyon dolar olanların girebildiği kulübün adı 'MetCircle'. Buralarda Franck Muller marka saate 736 bin, Mont Blanc dolmakaleme 700 bin, Louis Vuitton çantaya 42 bin, kadehin dibinde elmasla servis edilen 'martini on a rock'a 10 bin, bir porsiyon omlete 1000, bir hamburgere en az 50 dolar sayılıyor.
  • 80 kamaralı, sinema ve spor salonlu, helikopter pistli 150 metrelik yatlara büyük ilgi gösteren zenginlerin gözü okyanuslarda cirit atan 100'den fazla özel denizaltıyla ve özel uzay araştırmaları için üretilen roketlerle doyurulmaya çalışılıyor. Robert Bigelow, 500 milyon dolar yatırdığı uzaya otel kurma projesinin geçen ay ilk denemesini başarıyla gerçekleştirdi.
    (The Observer)