Amerika İsa Mesih'i bekliyor

Amerikalılar 2007 içinde yeni bir terörist saldırıdan korkarken yeni yıldan beklentileri de bol: Mesih'in dönüşü, kansere çare bulunması, uzayda yaşam belirtilerine rastlanması...

WASHINGTON - Dünyaya hükmetme iddiasındaki tek süper güç ABD'nin halkının 2007'den beklentileri karamsar olduğu kadar fantastik de. AP ile AOL News'un ABD çapında 1000 kişiyle yaptığı anket, Amerikalıların yeni terörist saldırısından korkarken, İsa Mesih'in dönüşünü umduğunu ortaya koydu.
Kansere çare umudu
Amerikalıların yüzde 25'i İsa Mesih'in bu yıl dirileceğine inanıyor. AP'nin 2005 yazındaki anketi de, Amerikalıların yüzde 80'inin tanrıya inandığını, yüzde 90'ının dini önemsediğini ve 10'undan fazlasının din adamlarının hükümeti etkilemesi gerektiğine inandığını ortaya koymuştu. Kutsal topraklarda büyük İsrail'in kurulmasının ardından İsa'nın dirileceği inancını taşıyan Evanjelistler, ABD'deki Protestan nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor. Evangelist ABD Başkanı George W. Bush da, geçmişte Filistinli yetkililere, "Tanrı bana 'George git ve Afganistan'daki teröristlerle savaş' dedi ve bu emri yerine getirdim. Tanrı 'George git Irak'taki zorbalığı sona erdir' dedi ve bunu da yerine getirdim. Şimdi sıra Ortadoğu barışında" demişti. ABD'de bu yıl kansere çare bulunacağına inananların oranı ise yüzde 35'e ulaşıyor. Yüzde 19'u da bilim adamlarının uzayda yaşam belirtisi bulacağı inancında.
Chicago semalarında UFO
Nitekim dün Chicago Tribune'de yayımlanan röportajda United Airlines çalışanları, 7 Kasım'da sabaha karşı O'Hare Havaalanı üzerinde UFO gördüklerinde söz birliği etti. Teknisyenlerle pilotlar gördüklerinin insan yapımı uçak olmadığını belirtti. Bir çalışan manzarayı "Sanki yumrukla göğe delik açılmış gibiydi" diye aktarırken, bir teknisyen şunları söyledi: "Bilimsel düşünürüm, uzaylılar neden havaalanı üzerinde turlasın, anlam veremiyorum. Ancak ne gördüğümü biliyorum. Diğerleri de gördü. Dünyevi bir uçak değildi." Çalışanlardan birinin UFO gördükten sonra dinsel deneyim yaşadığı da aktarıldı. Ama Federal Havacılık Dairesi, kontrolörlerin bu gözlemi paylaşmadığı, radarın olağandışı nesne saptamadığını, bunun bir hava olayı olabileceğini belirtti.
Bush yönetimi küresel ısınmanın varlığını kabul etmeyip ABD'nin gezegeni en çok kirleten ülke unvanını bırakmamasında direnirken, ankete göre Amerikalıların yüzde 70'i büyük doğal felaket olacağı ve küresel ısınmanın daha vahimleşeceğini öngörüyor. Yüzde 60 da ABD'nin yeni terör saldırısının hedefi olacağı ya da dünyanın başka yerinde nükleer/biyolojik silahla saldırı gerçekleşeceği görüşünde. (ap, afp)