'Amerika Müslüman düşmanı değil'

'Amerika Müslüman düşmanı değil'
'Amerika Müslüman düşmanı değil'

Kenya hatırası: Obama, 2006?da Kenya ziyaretinde geleneksel Afrika kıyafeti beyaz sarık ve elbise giymişti. Bu resim seçim kampanyasında ortaya çıkmış Amerika karışmıştı.

İlk televizyon söyleşisini el Arabiya'ya veren Obama, Müslüman dünyaya 'Amerika düşmanınız değil' mesajı verdi. Filistin-İsrail barışı için işe koyulmaktan söz ederken Gazze'yi anmayan ABD Başkanı, İran'a 'Yumruklarını açmaya istekli olurlarsa uzattığımız eli bulacaklar' mesajı yolladı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, göreve başlamasından beri ilk televizyon mülakatını el Arabiya’ya verip Müslümanlara seslendi. Ortadoğu temsilcisi atadığı George Mitchell’ın bölge turuna çıkmasıyla eşzamanlı konuşan Obama, Amerikalıların Müslüman düşmanı olmadığı ve İran yumruğunu açarsa dostluk elini uzatacakları mesajlarını verirken, Gazze’yi anmadı. 
Gençliğinin bir bölümünü Endonezya’da geçirdiğini, Müslüman akrabaları olduğunu hatırlatıp Müslüman ülkelere ziyaretlerinde inançları ne olursa olsun insanların belli umut ve düşleri paylaştığına ikna olduğunu aktaran Obama, “Müslüman alemine karşı gö-revim Amerikalılar’ın sizin düşmanınız olmadığını anlatmak. Müslüman aleminin esenliğinin ABD’nin çıkarına olduğunu, kullandığımız dilin saygılı bir dil olması gerektiğini anlatmak. Karşılıklı saygı ve karşılıklı çıkarları temel alan yeni ortaklık başlatmaya hazırız. Ancak ondan sonra ilerleme başarılabilir” dedi. Amerika’nın sömürge gücü olarak doğmadığını ve 20-30 yıl önce Müslüman alemiyle sahip olduğu saygı ve ortaklığı yeniden tesis etmeyi önemli bir görev addettiğini söyleyen ABD Başkanı, Kaide liderliğinin söyleminden fikirlerinin iflas ettiği sonucuna vardığını belirtip “İnanç adına şiddete başvuruluyor diye bir inancın üzerini büyük bir fırçayla boyayamayız” diye ekledi.

Mitchell’ın raporunu bekleyecek
İsrail-Filistin barış görüşmelerinin başlaması çağrısı yapan ve bu amaçla hemen kolları sıvadığını söyleyen Obama, Mitchell’ı ‘olağanüstü sabırlı, deneyimli ve yetenekli’ diye niteleyerek şöyle konuştu: “Ona şunu söyledim: İşe dinlemekle başka, çünkü ABD genellikle dikte etmekle başlar.” Obama, Ortadoğu Temsilcisi’nin sürece müdahil tüm önemli taraflarla görüşüp vardığı sonuçları kendisine rapor edeceğini ve ona göre özel bir yaklaşım formüle edeceklerini anlatırken, AB, Rusya ve bölgedeki tüm Arap ülkeleriyle tandem içinde çalışacaklarını kaydetti. 
Ancak İsrail’in 1300’den fazla can alan Gazze saldırısını, ablukayı ve Filistinliler’in çektiklerini hiç anmayan ABD Başkanı, İsrail’e desteği teyit edip güvenliğine ‘muazzam önem verdiklerini’ vurguladı. “Bitişik ve insanların hareket serbestisinin olduğu bir Filistin devleti görmemizin mümkün olduğunu düşünüyorum, ama bir zaman çerçevesi çizmeyeceğim” ifadesini kullanan Obama, Suudi Kralı Abdullah’ın barış planını önemli bulduğunu söyleyerek ekledi: “Barışa ulaşmanın öneminin farkında olan İsrailliler var. Zaman uygun ve karşı tarafta ciddi bir ortak olursa fedakârlık yapmayı istiyorlar.”

‘İran ile konuşmamız önemli’
ABD Başkanı, İran için şöyle dedi: “Yemin töreni konuşmamda dediğim gibi, İran gibi ülkeler yumruklarını açmaya istekli olursa, uzattığımız eli bulacaklar. İran ile ilişkimizde diplomasi dahil Amerikan gücünün tüm araçlarını kullanmamızı garantilemek çok önemli. İran halkı büyük bir halk, Pers uygarlığı büyük bir uygarlık. İran İsrail’e tehdidi, silahlanma yarışı başlatabilecek nükleer silah peşinde koşması, geçmişte terör örgütlerini desteklemesiyle bölgenin barış ve refahına kaktıda bulunmadı. Ama İran ile konuşmamız, hem farklılıklarımız hem de potansiyel ilerleme yollarımızı ifade etmemiz çok önemli. Gelecek aylarda bunun çerçevesini çizeceğiz.” 

Esad:?Şart koşulursa diyalog olmaz
Filistin-İsrail çatışmasının Suriye, İran, Lübnan, Afganistan ve Pakistan’da olanlardan bağımsız düşünülemeyeceğini sözlerine ekleyen Obama, Kaide gibi terör örgütleri ile kendi yönetimiyle görüş ayrılığı olsa da ülkelerinin nasıl gelişmesi konusunda belli görüşteki kişileri ayıracağını, meşru görüş ayrılıklarına saygılı olacağını vurguladı. Obama’nın diplomasiyi canlandırması karşısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Hizbullah televizyonuna şunları söyledi: “ABD diyalog için Suriye’ye şart koyduğu müddetçe diyalog olmayacak. Olumlu sinyallere rağmen ihtiyatlı olmayı öğrendik.” ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise bakanlıkta düzenlediği ilk basın toplantısında, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu ve İsrail toprağına fırlatılan Filistin füze saldırılarının karşılıksız bırakılamayacağını söyledi. (Dış Haberler)