Amerika'da ateistlere siyaset haram

ABD'de 2008 başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi ve Demokrat 16 adayından çoğu ya dindar olarak ortaya çıkıp ya da dini söyleme sarılırken, nüfusun 10'da birini oluşturan inançsızlar kendilerini açıkta kalmış hissediyor.

WASHINGTON - ABD'de 2008 başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi ve Demokrat 16 adayından çoğu ya dindar olarak ortaya çıkıp ya da dini söyleme sarılırken, nüfusun 10'da birini oluşturan inançsızlar kendilerini açıkta kalmış hissediyor. Anketlerin Cumhuriyetçilerarası yarışta önde gittiğini gösterdiği Mike Huckabee eski bir Baptist vaiz ve Mitt Romney Amerikan köktendinciliğinin simgelerinden Mormon tarikatı üyesiyken, ateistlerin bu cepheye karşı mücadeleleri bloke ediliyor.
Southern Illinois Üniversitesi'nde din dersleri veren ateist sosyolog Darren Sherkat, "Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat adaylar dindar olmayanları ahlaksız kişilermiş, kamuda görev yapamazmış gibi sunuyor" dedi. 25 yaşındaki Ian Thomas bir örnek. Öğrenciyken siyasi kampanyalarda yer alan Thomas, 2005'te Pennsylvania'da okul yönetimi üyeliği için yarışmış. Seçim arifesinde şehir konseyinin bir üyesi, tüm yerel örgütlere e-posta geçip Thomas'ın otomobiline ateist sloganlı etiket yapıştırdığını ve yerel bir gazeteye aetistlikle ilgili makale yazdığını duyurup şöyle demiş: "Onlar istediklerine inanabilir, ifade özgürlüğü var, ama hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir ateisti yasalarımızı yapan seçilmiş yetkililerden biri haline getirmek sağlam fikir değil."
'İnanmayana karşı girişim'
Thomas kötü muameleden yakınırken, Uluslararası Ateist İttifakı Başkanı Margaret Downey bunun inanmayanları vatandaşlık hakkından mahrum etmeye yönelik geniş bir programın parçası olduğunu söylüyor. Downey'nin 'ABD'de en hızlı büyüyen azınlık' dediği ateistler, Şerkat'a göre aynı zamanda 'Amerika'daki dini hoşgörü standartlarına göre en hor görülen topluluk.'
ABD anayasasında devletle kilise ayrı olsa da, siyasiler 200 milyon yetişkin Amerikalının 160 milyonunun kendilerini 'Hıristiyan' olarak nitelemesini hesaba katıyor. Başkan adayları inançlı olup olmadıklarına dair kamu sınavından geçiyor. Skeptic dergisinin yazar ve yayımcısı Michael Shermer, "Yasal olarak bir göreve gelmek için dinsel sınavdan geçmeniz gerekmez, ama kültürel olarak bu var" saptamasını yaptı.
Son haftalarda Huckabee'nin müthiş yükselişi karşısında Romney dindar seçmeni yanına çekmek için "Hükümet işlerini her dinden ayırmaya dikkat edeceğim, ama bizi bize özgürlük veren tanrıdan ayırmayacağım" demişti. Shermer, bu sözlere "Peki ya yaklaşık 30 milyon imansız Amerikalı ne olacak, Mitt? Bizi temsil etmek, bizim için anayasayı koruyup savunmak için hiç planın yok, ha?" tepkisini gösterdi.
En iyi adaya ateistse oy yok
Şubattaki bir Gallup anketinde, seçmenlerin yarıdan fazlası destekledikleri partinin çok nitelikli bir adayını ateistse desteklemeyeceklerini söyledi. "İnsanlar seçmen kabinine önyargılarıyla giriyor, sadece tanrıya inanlara oy veriyor. Ateistlerin değerleri, ahlakları olmadığını, kimseye danışmadıklarını, şefkat göstermediklerini sanıyorlar" diyen Amerika İçin Laik Koalisyon Başkanı Lori Lipman Brown, imansızların ise sadece inanca göre oy vermediği görüşünde. Shermer "Asıl soru, ilahiyatın medeni hukuka dayatılıp dayatılmayacağı. Bu açıdan ateistlerin oy verebileceği bir aday yok. Belki (Cumhuriyetçi) Ron Paul hariç, o kiliseyle devletin ayrılığını savunan bir özgürlükçü" dedi. Ateist Amerikalıların örnek başkanı, mümin Hıristiyan olup 'çok iyi iş çıkaran' Demokrat Jimmy Carter.