Amerika'da başkan olacak çocuk...

Eski ABD başkanları da kötü not alır. Başkanlık Kütüphanesi'nde açılan 'Okuldan Beyaz Saray'a' adlı sergi, 'başkan olacak çocuğun' okul başarısından belli olmadığını gösterdi.

WASHINGTON - Eski ABD başkanları da kötü not alır. Başkanlık Kütüphanesi'nde açılan 'Okuldan Beyaz Saray'a' adlı sergi, 'başkan olacak çocuğun' okul başarısından belli olmadığını gösterdi. 13 eski başkanın Ulusal Arşivler'den çıkarılan karneleriyle yazdıkları kompozisyonlar gibi 152 materyalin yer aldığı sergi, başkanların da yaşıtları gibi 'normal' olduğu ve yaramazlıklar yapıp okuldan atılmanın eşiğine geldiğini ortaya koydu.
Kennedy'nin 'pislikler grubu'
'Haşarı başkanların' başını, 1963'te suikasta kurban giden John F. Kennedy çekiyor. Connecticut'daki Choate yatılı okuluna giden Kennedy, müdürün 'pislikler' lakabını taktığı çocuklardanmış. Hatta birkaç arkadaşıyla 'Pislikler' diye bir grup kurup son sınıfta karıştığı işler yüzünden okuldan atılmanın eşiğine de gelmiş. Ancak gruptan ayrılması üzerine okulda kalmasına izin verilmiş. Favori dersleri İngilizce ile tarih olan Kennedy'nin Latince dersinden 55 gibi vasat bir not aldığı dahi olmuş.
Eisenhower asi, Truman dil bilmezmiş...
Vietnam savaşını başlatmış olan Başkan Lyndon Johnson'un başlıca sorunu dakiklikmiş. Johnson, dokuzuncu sınıfta iki ay içinde tam sekiz kere derslere geç kalmış. ABD'nin asker kökenli başkanı Dwight Eisenhower'ın ise çocukluk yıllarında disiplinle başı pek hoş değilmiş. Hatta öyle ki, notları sınıf atlamasına yetse de, 'terbiyesiz davranışları' nedeniyle bu hakkı elinden alınmış. Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasını onaylamış olan Harry Truman'ın bir kompozisyonu ise baştan aşağı noktalama ve imla hatalarıyla dolu.