Amerika'da divanıharbe dönüş

Vietnam savaşından beri ilk kez Amerikalı bir asker Irak işgaline katılmayı reddettiği için divanıharbe gönderildi. 2003'te 'çürük' olmadığını ispat için 800 dolarlık sağlık testlerinden geçip orduya katılacak kadar askerliğe can atan...

FORT LEWIS - Vietnam savaşından beri ilk kez Amerikalı bir asker Irak işgaline katılmayı reddettiği için divanıharbe gönderildi. 2003'te 'çürük' olmadığını ispat için 800 dolarlık sağlık testlerinden geçip orduya katılacak kadar askerliğe can atan, ama Irak savaşına sesini yükseltince Pentagon'un şimşeklerini üzerine çeken teğmen Ehren Watada önceki gün Fort Lewis Askeri Üssü'nde askeri mahkeme karşısına çıktı.
Watada hakkında emre karşı geldiği, üniformasını çıkarmadan yönetimin 'yalan üzerine kurulu hukuksuz savaşı sürdürdüğü ve savaş suçu işlediğini söylediği' için dört yıl hapis isteniyor.
'Bush güvene ihanet etti'
Davasını beklerken Fort Lewis'te bir göreve alınan Watada, ilk duruşmada savaşın yasadığı olduğunu, bu yüzden emirlere karşı gelmekten başka çaresi olmadığını belirterek, "Bush yönetiminin bu savaşı başlatmak ve sürdürmek için söylediği sayısız yalanı okuduğumda şoke oldum. Bush güvenime ihanet ettiyse benim de yapmamı istediği şeyi gözden geçirmemin zamanı gelmiştir" dedi.
Savunma ekibi aralarında anayasa hukukçularının bulunduğu bir tanık listesi sundu, ancak mahkeme tanıkların dinlenmesi talebini reddetti. Duruşma öncesi mahkeme başkanı Yarbay John Head, Irak savaşının yasadışılığına dair bir tartışmaya da izin vermedi. Watada'nın avukatı Eric Seitz, yargıcın tutumunu 'komik ve acımasız' diye niteleyince Head'den "Tiyatroyu mahkeme dışında bırak" diye azar işitti.
Savaş karşıtı harekette yeni bir dalga yaratan davada gönüllü tanık olmak isteyen 200 kişi mahkeme dışında gösteri yaptı. Teğmenin destekçileri arasında oyuncular Sean Penn ile Susan Sarandon ve Nobel Barış ödüllü Güney Afrikalı Başpiskopos Desmond Tutu da vardı. (Dış Haberler)