Amerika'da ırkçılık yükselişe geçti

Amerika'da ırkçılık yükselişe geçti
Amerika'da ırkçılık yükselişe geçti

Şefin tüylerine takıldı: Obama, aralarında Sidney Poitier, Harvey Milk, Billie Jean King, Desmond Tutu, Muhammed Yunus, Stephen Hawking ve Mary Robinson?ın da bulunduğu 16 kişiyi, ülkesinin en büyük sivil nişanı olan Özgürlük Madalyası ile onurlandırdı. Kuş tüyünden başlığından ötürü Kızılderili şefi Joe Medicine Crow?a madalya takmakta zorlandı.

Amerika'da sağcı milis gruplar yükselişte. Son araştırmaya göre, bu gruplar ırkçılık ideolojisi eşliğinde federal hükümet, vergi ve göçmen karşıtı gündemle safları sıklaştırıyor. Bu türden grupların sayısı sekiz yılda 602'den 926'ya çıkmış

WASHINGTON - ABD’nin Barack Obama ile ilk siyah başkanına kavuşmasına öfkelenen sağcı milis grupların yükselişe geçtiği kaydedildi. Southern Poverty Law Center’ın (SPLC) araştırmasında, 1990’larda bir dizi ölümcül saldırıyı kışkırtan bu grupların, ırkçılık ideolojisinin kılavuzluğunda federal hükümet, vergi ve göçmen karşıtı gündemle saflarını genişlettiğini ortaya koydu. ‘İkinci dalga: Milislerin dönüşü’ adlı raporda bir yetkilinin şu tespiti aktarıldı: “Son 10-12 yılda gördüğümüz en önemli büyüme. Tek eksik olan bir kıvılcım. Tehdit ve şiddet görmeniz an meselesi.” 

Obama faktörü etkili
ABD’de Amerikan kaynaklı en ölümcül terör saldırısı 1995’te Oklahoma’daki hükümet binasına düzenlenmiş, 168 kişi ölmüş, sonrasında bazı saldırılar olsa da 2000’lerde muhafazakar George W. Bush’un başkanlığıyla ortalık yatışmıştı. Rapora göre o zamanla bugün arasındaki en önemli fark, ‘tüm radikal sağın zaten baş düşmanı gördüğü federal hükümetin üstüne üstlük siyah bir adam tarafından yönetiliyor olması’. Araştırma, ırk nefreti üzerine kurulu grupların sayısının 2000’de 602 iken 2008’te 926’ya çıktığını, saptadı. Obama’nın başkanlığı ile polis ve ajanların öldürülmesindeki artış arasında bağ kuran rapor, ilk siyah başkanın seçilmesine çok kızan bir adamın radyoaktif kirli bomba yapması gibi örnekleri sıralıyor. 
Milislerin yükselişinde kilit unsunlar şöyle: Temelsiz ama çarpıcı komplo teorileri geniş çapta yayımlanıyor, insanları mobilize ediyor. Milislerin ideolojisi ana akım medya yorumcuları ve siyasiler tarafından dile getiriliyor ve yüceltiliyor. Bunların başını çeken kişi olarak Fox News yorumcusu Glenn Beck gösterildi. Gece şovuna 2.5 milyon izleyici çeken Beck, Obama’yı hem faşist hem Nazi hem de Marksist olarak nitelemekle kalmayıp, federal hükümetin yönettiği toplama kampları şebekesi gibi 1990’lardan kalma komplo teorisini de ısıtıyor. Bu yönde diğer gelişmeler arasında bu yıl Teksas Valisi Rick Perry’nin eyaletin federasyondan ayrılma hakkını dile getirmesi de var. (afp, ap)