Amerika'da yine Ermeni tasarısı

ABD'de dört vekil Ermeni tezlerini içeren tasarıyı Temsilciler Meclisi'ne sunup, Obama ve Amerikan devletine 'soykırımı' tanıma çağırısı yaptı. Erivan'la yakınlaşma sürecini anımsatıp ABD'yi uyaran Babacan'a göre 'durum riskli'

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretinden 15 gün önce ve 24 Nisan’a altı hafta kala ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’ne 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanınmasını talep eden yeni tasarı sunuldu. Ermeni lobisinin önemli isimlerinden Demokrat vekiller Adam Schiff ile Frank Pallone ve Cumhuriyetçi vekiller George Radanovich ile Mark Kirk’in hazırladığı tasarıyı 77 vekil imzalarıyla destekledi. “Tarihi gerçekler, sarih ve iyi belgelenmiş olup müzakereye açık değildir” diyerek 1915 olaylarını ‘20. yüzyılın ilk soykırımı’ diye niteleyen tasarı, Obama ve Amerikan devletine ‘Ermeni soykırımı’nın tanınması çağrısı yapıyor.
Tasarının kabulü için, önce Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nin gündemine alınması, benimsenmesi, ardından genel kurulgündemine alınıp kabulü gerek. Ama tasarı, kabul edilse bile, bağlayıcı olmayıp tavsiye niteliği taşıdığından, Obama’nın uyması gerekmiyor. Önceki tasarı Ekim 2007’de dışişleri komitesinde az oy farkıyla kabul edilmiş, ama Bush yönetiminin bastırmasıyla genel kurul gündemine alınmamıştı. Kasımdaki seçimle Kongre yenilendiği için o tasarı geçerliliğini yitirdi.
Tasarının dört mimarı, geçen hafta Obama’ya ortak mektup yazıp, seçim döneminde verdiği sözü tutup 24 Nisan’da ‘soykırım’ demesini istedi. Yeni tasarıyı memnuniyetle karşılayan Ermeni lobisinden ANCA Başkanı Aram Hamparyan, Obama’nın kampanyasında ‘soykırımın tanınması’ yönünde çok net konuştuğunu hatırlattı. 

FT: Türkiye’ye darbe

Dün Financial Times tasarıyla ilgili haberine ‘Katliama ilişkin girişim Türkiye’ye darbe’ başlığını attı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dünkü basın toplantısında, Ermenistan ile ilişkilerin tam normalleşmesi  hedefiyle müzekere süreci yürütüp 1915 olaylarını da ele aldıklarını anlatıp şu uyarıyı yaptı: “Bunu ikili planda Ermenistan ile görüşüyorken, üçüncü ülkelerde atılabilecek adımlar fayda getirmeyecek, hatta zarar verebilecektir. Umarız ki, meclisler konjonktürün, sürecin farkında olup sorumlu hareket eder.” Babacan, önceki gece TGRT’ye “24 Nisan’da karar çıkması riski yok denilemez” demişti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı arayıp Ankara’yla diyaloğa dair bilgi aldı. (aa, anka)