Amerika'daki tombala salonu İsrail'e çalışıyor

Amerika'daki tombala salonu İsrail'e çalışıyor
Amerika'daki tombala salonu İsrail'e çalışıyor

ABD?de ?bingo? denilen oyun çok yaygın.

LOS ANGELES - Obama yönetiminin durdurulması için bastırdığı İsrail’deki Yahudi yerleşimlerinin finansörlerinden Amerikalı milyarder işadamı Irving Moskowitz’in, Kaliforniya’daki bir hayır kurumunun tombala salonuna akan paraları bile yerleşimlere aktardığı ortaya çıktı. Kaliforniya’nın en yoksul kasabalarından Los Angeles’ın eteklerindeki Hawaiian Gardens’da nüfusun yüzde 75’ini oluşturan Latinler, Moskovitz’in hayır kurumunda 500 dolar ödül için oynatılan tombaya büyük ilgi gösterirken, harcadıkları her doların Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlere aktığından bihaber. Bu 20 yılda on milyonlarca dolar olarak hesaplanıyor.
Hastane alıp satarak milyarları vurmuş 80 yaşındaki Yahudi asıllı emekli doktor Moskowitz, 1988’de aldığı tombala salonunu yasalar kâr amaçlı işletmeye izin vermediğinden vakfının bünyesine sokmuş. Moskowitz’i durdurmak için ‘Hawaiian Gardens ve Kudüs Adalet Koalisyonu’ adlı sivil hareketi kuran Haham Haim Dov Beliak ise yaşananları ‘İsrail için toprak gaspına yönelik ideolojik strateji’ diye niteleyip “Obama yönetimi yerleşimleri durdurmakta ciddiyse işe buradan başlamalı” vurgusu yapıyor. 

165 milyon dolardan fazla para aktı
Hahamın hesaplarına göre, Moskowitz Yahudi yerleşimlerine 165 milyon doların üzerinde para yatırmış, bağış listesinde El Halil’deki cami katliamı sonrası Filistinlilerin güvenlikleri için sürüldüğü Yahudi yerleşimi Beyt Hadassah, Doğu Kudüs’teki bir Müslüman mahallesine yerleşen aşırı dinci grup Ateret Cohanim, Kudüs civarında Kral Davud’un 3 bin yıl önce kurduğu kentin arkeolojik kalıntılarını muhafaza adına 1500 Filistinliyi sürdüren Davut Kenti Vakfı da var. Moskowitz, en son Obama’nın durdurulmasını istediği Doğu Kudüs’teki Çoban Oteli’ni yıkıp konut inşa etme projesiyle gündemde. (Guardian)