Amerikalı siyasete henüz çocukken ısındırılıyor

2008 başkanlık seçimine hazırlanan Amerika'da, Demokrat ve Cumhuriyetçi yazarlar, 'ağaç yaşken eğilir' felsefesi uyarınca, çocukları da hedef seçmen kitlelerine dahil etmeye başladı.

WASHINGTON - 2008 başkanlık seçimine hazırlanan Amerika'da, Demokrat ve Cumhuriyetçi yazarlar, 'ağaç yaşken eğilir' felsefesi uyarınca, çocukları da hedef seçmen kitlelerine dahil etmeye başladı. Kitapçı raflarını dolduran 'çocuk siyaset kitapları', peynir ekmek gibi satıyor.
'Annen neden Demokrat'
Sıkı bir Demokrat olan yazar Jeremy Zilber'ın serisi şu aralar en popüler kitaplardan. İlk kitabı 'Annem Neden Demokrat', 24 bin kopya satan Zilber, kasımda çıkacak 'Babam Neden Demokrat'ta, çocuklara 'Babanızın neden Demokrat olduğunu biliyor musunuz?' diye soruyor. Siyaseti öğrenmenin yaşı olmadığına inanan Zilber, "Ebeveynlerin çocuklarına politikadan bahsetmesinin iyi birşey olduğunu düşünüyorum. Çocukların siyasete erken yaşat ilgi duymasını sağlamak çok önemli çünkü çoğu ilgi alanımız çocukken oluşur" diyor. Zilber, 'Annem Neden Demokrat'ta, çocuklara 'Demokratlığın erdemlerini' hayatlarıyla bağlantılandıran şu cümlelerle anlatıyor: 'Demokratlar, tıpkı annelerimiz gibi, daima güvende olmamızı sağlar, tıpkı annelerimiz gibi, hepimizin okula gitmesini sağlar.'
Cumhuriyetçiler de 'çocuk seçmenleri' kaptırmaya niyetli değil. Kaliforniya merkezli muhafazakar yayımevi World Ahead Media'nın çok satan çocuk kitaplarının başında Katherine DeBrecht ve Jim Hummel'in yazdığı 'Anne Yardım Et! Yatağımın Altında Liberaller Var' geliyor. Bunu, Holly Fretwell'in 'Gökyüzü Çöküyor: Küresel Isınma Konusunda Kaygılanmakta Niye Haklıyız' izliyor. Yayımevi yetkilisi Eric Jackson, "Amacımız küçük Reagan'lar yaratmak değil, ki bu güzel olurdu. Ebeveynlerin çocuklarına ahlâki değerleri öğretmesine yardım edecek iyi kitaplar çıkarmaya çalışıyoruz" diyor.
Diğer ünlü yazarlar da bu fırtınaya kapılmış durumda. Pulitzer ödüllü yazar Alice Walker bile bu alana el atıp, 4 ila 8 yaş arasındaki çocuklara yönelik 'Savaş Neden Asla İyi Bir Fikir Değildir' adlı kitap kaleme aldı.