Amerikalılar ilk siyah başkanları için bayram yapıyor

Amerikalılar ilk siyah başkanları için bayram yapıyor
Amerikalılar ilk siyah başkanları için bayram yapıyor

Obama, Washington?da kimsesiz çocukların kaldığı Sasha Bruce House?u boyadı. FOTOĞRAF:REUTERS

Obama'nın bugünkü yemin töreni için ABD çapında şenlik yapılıyor. 2 milyon kişinin akın ettiği Washington'da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı

WASHINGTON - ABD’de Barack Obama’nın bugün ilk siyah başkan olarak yemin ederek göreve başlayacak olması şenliklerle kutlanıyor. Önceki akşam başkent Washington’da Abraham Lincoln Anıtı önünde eğlence dünyasının en sevilen isimlerinin sahne aldığı ‘Hepimiz biriz’ konserini Obama ile eşi Michelle ve iki kızı izledi. Sahneden Bruce Springsteen, U2, Stevie Wonder, Shakira, Beyonce, Mary J. Blige, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Jamie Foxx, Denzel Washington, Tom Hanks, Rosario Dawson gibi isimler geçti. Sivil haklar lideri Martin Luther King’in ‘Bir düşüm var’ konuşmasını yaptığı yerde, Obama, “Kurucu atalarımızın düşü zamanımızda yaşamaya devam edecek diye her zamankinden umutluyum” mesajını verdi. 

Bush’lu divalı şairli papazlı yemin töreni
Dün Martin Luther King Günü kutlamalarına katılan Obama, Washington Post’a ırksal kimliğiyle ilgili şunları söyledi: “Devletin en tepesinde bir Afro Amerikalının olmasını doğal karşılayacak bütün bir nesil var. Bu radikal bir şey. Siyah çocukların kendilerine, beyaz çocukların siyahlara bakışını değiştirir. Bunun gücünün küçümseyemeyeceğim.”
Obama bugün kölelerin inşa ettiği Beyaz Saray’a yerleşme sürecine selefi George W. Bush ile Kongre’ye gitmekle başlayacak. Soul divası Aretha Franklin’in sivrildiği konserler verilecek Kongre’de önce yardımcısı Joe Biden, TSİ 19.00’da Obama yemin edecek. Köleliği kaldırmış Lincoln’ün İncil’ine el basacak Obama, 44. başkan olarak izleyeceği politikaları göreve başlama konuşmasıyla anlatacak. Bush yönetiminin ‘Bırakınız yapsınlar’ kültürüne veda edildiği, sorumluluk çağının başladığını ilan edeceği belirtiliyor. Din adamlarının dualarına da sahne olacak törenin en dikkat çeken unsuru, siyah şair Elizabeth Alexander’ın tarihi gün için şiir okuyacak olması. Bush’u törenle uğurlayıp Lincoln’ün en sevdiği lezzetlerin yer aldığı masaya oturacak Obama, görkemli bir kortejle 2.5 km kat edip Beyaz Saray’a varacak. Akşam 10’u aşkın balo düzenlenecek. Washington, bugün hava sıcaklığının sıfıra düşüp kar beklenmesine karşın, iki milyon kişiyi ağırlayacak. Yol ve köprüler trafiğe kapatılırken, 8 bin polisle ajan, 32 bin asker ve eğitimli köpek görev alacak. Binaların tepelerine keskin nişancı yerleştirilecek. 100 milyon doları aşkın harcamayla rekor kırılacak. 

Biden televizyonda eşini susturdu
ABD’nin yeni başkan yardımcısı Joe Biden’in eşi Jill, dün Oprah Winfrey’in televizyon şovunda, “Eşimden dışişleri bakanlığı ya da başkan yardımcılığı arasında seçim yapması istendi” lafını ağzından kaçırınca yeni başkan yardımcısı yüksek sesle “Şşştt” diyerek Jill’i susturdu. Jill daha sonra “Dışişleri bakanı olsaydın hep uzakta olacaktın ve seni hiç göremeyecektik” diyerek durumu toparlamaya çalıştı. (Dış Haberler)