Amerikan askerinin tek dostu 'Ayı Teddy'

ABD'nin yeni askeri, robot 'Teddy Bear' olacak. Pentagon, askerlerinin cephede en büyük dostu olacak ve 'Teddy Bear' adıyla bilinen oyuncak ayıyı anımsatan 'savaş robotları' geliştiriyor.

WASHINGTON - ABD'nin yeni askeri, robot 'Teddy Bear' olacak. Pentagon, askerlerinin cephede en büyük dostu olacak ve 'Teddy Bear' adıyla bilinen oyuncak ayıyı anımsatan 'savaş robotları' geliştiriyor. 'Ayı' adı verilen ve uzaktan kumandayla yönetilen robotlar, Afganistan ve Irak savaşları için geliştirilen 'çelik asker' projesinin ilk ayağı. Adını 'Battlefield Extraction-Assist Robot'un (Cephe Çıkarma-Yardım Robotu) kısaltmasından alan Bear, bu tatlı görünümünün ardında ise her türlü engeli aşmasını sağlayan güçlü bir savaşçı ruhu taşıyor.
Bear, çatışmada yaralanan askerleri sağlık birimine taşıyabilecek. 1.80'lik robot, tek koluyla 100 kiloluk yaralı bir askeri sırtlanabilecek. Kucağında yaralı taşırken, merdiven ve dik yokuşlardan inip çıkarken, engebeli yolları da kolayca aşabilecek. Bir duvarı yıkabilecek güçte programlanan Bear, uzun mesafede yük taşıma kabiliyetine sahip olacak. Bear'in mikro kamera ve mikrofonlarla donatılması sayesinde, onu kontrol eden operatör görüp duyabilecek. Yetkililer, savaş robotunun beş yıl içinde kullanılması için çaba harcandığını belirtiyor. Bear'in yaratıcısı Vecna Technologies ise robotun daha hızlı hareket edebilmesi için kilosunu azaltıyor. (Telegraph)