Amerikan kalkanı istiyorsanız en iyisi gaz maskesi alın

Rusya'nın misilleme olarak Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) çekilmesine aldırmayan Polonya, ABD'ye kuracağı füze kalkanı için topraklarında yer göstermeye hazırlanırken Moskova'dan sert bir tehdit işitti.

MOSKOVA - Rusya'nın misilleme olarak Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) çekilmesine aldırmayan Polonya, ABD'ye kuracağı füze kalkanı için topraklarında yer göstermeye hazırlanırken Moskova'dan sert bir tehdit işitti. Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, Polonya'ya "Eğer Amerikan kalkanı istiyorsanız kendinize gaz maskesi de alın" dedi.
Baluyevski'nin Varşova'ya bomba gibi düşen açıklamaları Polonya gazetesi Trybuna'dan bir muhabirin 'Polonyalıların, Rusların kalkana misillemesi halinde Sibirya'ya sürüldüklerinde ihtiyaç duyabilecekleri sıcak tutacak giysiler satın almaları mı gerekecek' esprisiyle sorduğu sorunun ardından geldi. Espriye espriyle yanıt vermeye çalışan Rus Genelkurmay Başkanı şu ifadeleri kullandı: "Kalkanı Polonya'da konuşlandırma kararı Polonya hükümeti tarafından alındı. Onlar ne türden bir misilleme olacağını tahayyül edebilir. Bu durumda hakikaten kaygılanmalarını gerektiren şey kalkanın çalışıp çalışmadığı olacak. Füzelerin yolunu kesmesi için planlanan füzeler yine sizin bölgenize serpiştirilecek. Bu durumda kendinize sıcak tutacak giysiler değil, gaz maskeleri ve diğer ekipmanlar edinmeyi düşünmeniz lazım gelir."
'Tehdit algısı eski kitabın sayfalarından...'
Baluyevski, Bush yönetiminin, füze kalkanının İran ve Kuzey Kore gibi 'haydut' ülkelerden Avrupa'ya gelebilecek tehditler için olduğu iddiasını da "Basitçe böylesi bir tehdit bulunmuyor" diyerek eleştirdi. Baluyevski, Avrupa'daki Amerikan füze savunma sisteminin mimarlarının bile artık Kuzey Kore ile ilgili tehdit algılamasını kenara ittiklerini, İran'la ilgili 'ikiyüzlü' tehdit algısının da eski kitabın sayfalarından araklandığını, yakında bu söylemin de çöpe atılacağını söyledi. Baluyevski, ABD'nin kalkanlarını gösteren bir haritayı sergileyerek, "Hepsi Rusya sınırlarına yakın, hepsi Rusya'ya bakıyor. Endişemizin nedeni bu" diyerek asıl hedefin Rusya olduğunu vurguladı. Son yapılan bir anket Polonya halkının yüzde 55'i kalkana karşı çıkarken yüzde 28'sinin buna itirazı olmadığını gösterdi. (RİA Novosti)