Amerikan komplolarıyla dolu 88 yıllık hayat bitti

Amerika'da 1972'de Demokrat Parti'nin karargâhı konumundaki Watergate binasına dinleme cihazları yerleştirilmesiyle başlayıp Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon'ın istifasına kadar uzanan skandalın mimarı olduğu düşünülen Howard Hunt dün Miami'de öldü.

MIAMI - Amerika'da 1972'de Demokrat Parti'nin karargâhı konumundaki Watergate binasına dinleme cihazları yerleştirilmesiyle başlayıp Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon'ın istifasına kadar uzanan skandalın mimarı olduğu düşünülen Howard Hunt dün Miami'de öldü. 88 yıllık 'renkli' hayatına 2. Dünya Savaşı'nda askerlik, CIA ajanlığı, Guatemala'da darbe, Küba lideri Fidel Castro'yu devirmek için girişilip başarısız olan Domuzlar Körfezi operasyonu, Kennedy suikastına dair komplo teorilerinin gizemli kahramanlığı ile 80'den fazla casus romanı sığdıran Hunt'ın zatürreeden öldüğü açıklandı.
'Soyguncu değil komplocuyum'
Richard Nixon döneminde 'başkan danışmanı' sıfatıyla Beyaz Saray'da çalışan Hunt, aslında 'yasadışı işleri halleden' gizli birimi yönetiyordu. Watergate binasındaki düzmece soygundan önce psikiyatrist Daniel Ellsberg'in ofisi soyulmuştu. Ellsberg, Nixon'ın Vietnam Savaşı'ndaki yanlışlarını sergileyen 'Pentagon Dokümanları'nı basına sızdıran yüksek dereceli bir Pentagon analistiydi. Hunt, Watergate'e yönelik düzmece soyguna katılmaları için beş kişi topladı. Sonradan Cumhuriyetçi Parti'yle bağlantılı 'Başkanı Yeniden Seçtirme Komitesi' üyeleri olduğu anlaşılan ve 'lağımcılar' diye anılan grubun bir üyesinin üzerinden Hunt'ın telefon numarası çıktı. Bu da, soygunun amacının Demokratları dinlemek üzere mikrofon yerleştirmek olduğunu ortaya sererken, Nixon'ın ABD tarihinin ilk ve tek istifa eden başkanı olmasına yol açtı. Hunt 33 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hunt, 'Castro rejiminin Nixon'ın Demokrat rakibi George McGovern'a mali destek verip vermediğini kanıtlamayı amaçladığını' söylediği skandaldaki kötü ünüyle ilgili sürekli şu düzeltmeyi yaptı: "Bana Watergate soyguncusu değil komplocusu deyin lütfen. Ama biliyorum ki o lanet yerde olmamama rağmen daima soyguncu olarak anılacağım. Ne yapalım olan oldu, bunu hayat deneyimi olarak görmek lazım."
Türkiye'de geçen romanı da var
Hunt, şöhretinin bir kısmını da 1963'teki John F. Kennedy suikastına borçlu bulunuyor. Zira komplo teorisyenleri, Hunt suikast günü Washington'da olduğunu söylemesine rağmen Dallas'ta olduğunu kanıtlayan ve FBI uzmanlarınca da onaylı fotoğrafların varlığına inanıyor. Kendi adıyla ve takma isimlerle 80'den çok casus romanı yazan Hunt'ın çok satan romanları arasında Türkiye'de geçen 'İzmir' isimli bir eseri de var. (ap, Reuters)