'Amerikan silahları Taliban'a gidiyor'

'Amerikan silahları Taliban'a gidiyor'
'Amerikan silahları Taliban'a gidiyor'

ABD mülteciye yardım edecek Pakistan?da Taliban?a karşı operasyon 2 milyon mülteci yarattı. Mülteciler kamplarda hayvandan beter yaşamak ve ekmek-suyu zorlukla bulmaktan şikâyetçi. ABD yardım paketi açıkladı. FOTOĞRAF: epa

KUBİL - Afganistan’da NATO güçlerine kök söktüren Taliban militanlarının Amerikan silahlarıyla savaştıkları ortaya çıktı. New York Times’a göre ABD’nin Afgan güçlerine verdiği silahlar bir şekilde Taliban’ın eline geçti ve böylece örgütün saldırı gücü arttı.
Geçen ay Pakistan sınırındaki Korangal Vadisi’nde Taliban’dan ele geçirilen en az 1000 mermilik 30 şarjör ve 17 kutu fişeğin ABD’nin Afgan güçlerinin verdiği mühimmatla uyuştuğu belirtildi. Taliban’a sızdıralan cephaneliğin boyutlarını bilinmediğini belirten gazete, “Afgan güçleri arasındaki disiplinsizlik ve yolsuzluk malzeme tedarikinde asilerin işini kolaylaştırıyor” dedi.
Afganistan’a gönderilen silahların bir kısmının Taliban’ın elinde çıkması üzerine Pentagon şubatta silahların izini sürmek üzere bir soruşturma başlatmış ve küçük silahlarla ilgili veritabanı oluşturmuştu. Afganistan Ortak Güvenlik Geçiş Komutanlığı, bütün Afgan ordusu ve polis teşkilatına verilen silahların sayımının kendileri için öncelik olduğunu belirtti. Gelgelelim askeri yetkililer, bütün silahların izini sürmenin mümkün olmadığını, hatta yakalananların tamamının Taliban’ın eline nasıl geçtiğinin araştırılmadığını söyledi. Bunun nedenleri ‘kaynakların yetersizliği, kurumsal veritabanının eksikliği, cephedeki birlikler ile denetçiler arasında iletişimsizlik’ diye sıralandı. 

Yine siviller vuruldu

ABD güçlerinin 4 Mayıs’ta Ferah’ta 95’i çocuk 147 sivili öldürmesinin ardından, NATO’nun güneyde Helmand vilayetine bağlı Nava bölgesinde sekiz sivili öldürdüğü açıklandı. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), salı günü 25 militanın pususuna düşen uluslararası güce yardıma gelen bir uçağın bombardımanı sonucu ‘canlı kalkan’ olarak kullanılan sivillerden sekizinin öldüğünü söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, Pakistan’da Taliban’a karşı operasyondan, siyasilerle halkın tavrının değişmesinden memnuniyet duyduklarını, mültecilere 110 milyon dolarlık yardım yapacaklarını açıkladı. Clinton, 1980’lerde Sovyetleri Afganistan’dan çıkarmak amacıyla mücahitleri silahlandırmak için Pakistan ile çalıştıklarına dair günah çıkardı. (afp)