Amerikan tarihinin en pahalı seçimi

Amerikan tarihinin en pahalı seçimi
Amerikan tarihinin en pahalı seçimi

Erken oy verme işleminin başladığı Ohio Eyaleti nde ABD vatandaşları oy kullandı.

Başkan Barack Obama ve rakibi Mitt Romney'nin sadece televizyon reklamları için harcadıkları para 880 milyon doları buldu.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

COLUMBUS - OHIO -  ABD , tarihinin en pahalı başkanlık seçimini yaşıyor. Başkan Barack Obama ve rakibi Mitt Romney’nin sadece televizyon reklamları için harcadıkları para 880 milyon doları buldu. Bu rakamın 6 Kasım’a kadar 1 milyar doları geçmesi bekleniyor. Seçimlerin toplam maliyeti ise 5.8 milyar dolarla 2008’deki rakamın 500 milyon dolar üzerine çıkabilir. Mütevazı sayılacak mitingler sayılmazsa, paranın hemen hepsi TV reklamlarına ayrılmış durumda. 

Kritik eyalet: Ohio
New York, Teksas ya da Kaliforniya gibi sonuçların zaten belli olduğu eyaletler yerine adaylar, henüz kararını vermemiş, her seçimde farklı bir tutum takınan eyaletlere odaklandı. Bir araştırmaya göre 1-21 Ekim arasında sadece Ohio’da yayın yapan televizyonlarda Obama ve Romney’nin toplam 13 bin 500 adet reklamı yayınlandı. Ohio State Üniversitesi Sosyal Bilimler Profesörü Paul Beck, bu durumu “Ohio’yu kazanan seçimleri kazanmış sayılıyor. Dolayısıyla adaylar yerel kanallara reklam veriyor” sözleriyle açıklıyor. Beck, reklam bütçesinin yüzde 20’sinin Ohio’da harcandığını belirterek “Bu da tabii ki Ohio ekonomisi için gayet iyi bir şey. 4 yılda bir olsa bile” diyor. En çok seçim reklamının yayınlandığı diğer eyalet ve kentler arasında Denver-Colorado, Tampa ve Miami-Florida ve Virginia geliyor. En fazla reklamı Obama’nın kampanyası veriyor. Obama, finansman konusunda daha şanslı. 

Para her şey değil
Ama seçimler her zaman en çok para harcayana Beyaz Saray’ın yolunu açmıyor. Bunun farkında olan başkan adayları özellikle Ohio, Florida, Virginia, Colorado, Nevada gibi her seçimde farklı siyasi yönelimler göstermiş eyaletlerde boy gösteriyor. Romney’nin en az 40 kez Ohio’ya gittiği, Obama’nın da mutlaka haftada bir etkinlik için bile olsa ABD’nin 7. büyük eyaletini ziyaret ettiği kaydediliyor. Beck, “Ohio, demografik göstergeler açısından ABD’nin ufak bir profili. Ve bu açıdan temsili önemi var” derken, 2008’de Obama’yı desteklemiş olan eyaletin 2000 ve 2004’te Cumhuriyetçi George W. Bush’u tercih ettiğini ama 1996’da yine Demokrat aday Bill Clinton’a oy verdiğini anımsatıyor.
Bu nedenle durumu şansa bırakmama kararı alan Ohio’daki Demokratlar, 2008’den bu yana eyalet bazındaki 7.7 milyonun hareketlerini yakın takibe almış durumda. Ohio’daki Demokrat lider Chris Redfern, artık seçimden seçime kampanya döneminin sona erdiğini, yüzlerce kişilik kadrolu ve gönüllü ekibiyle ‘sürekli kampanya’ halinde olduklarını söyledi.
Obama’nın Ohio’da umutlu olmasının bir önemli nedeni de 2009’da yaşanan ekonomik bunalım sırasında bu eyalet için büyük önem taşıyan otomotiv sektörünün kurtarılmasını içeren paketi onaylaması. “Obama otomotiv sektörünü batmaktan kurtardı. Ayrıca 700 binden fazla istihdam yarattı” diyen parti sözcüsü Jared Kurtz, seçimlerde bunun mutlaka etkisini göreceklerini kaydetti. Kurtz, son 48 saatte yapılan 7 farklı ankette Obama’nın 2 ila 4 puan önde olduğunu da belirtti. Romney ekibi de Ohio’da konuşlu olan Jeep grubunun üretimini Çin’e taşıyacağını ve büyük işsizlik yaşanacağını idida etmişti. Jeep’in sahibi Chrysler ise Romney’i yalanladı.