Amerikan uçağında tuhaf saldırı denemesi

Amerikan uçağında tuhaf saldırı denemesi
Amerikan uçağında tuhaf saldırı denemesi

Detroit?e sağ salim inen uçağa ilkin korunaklı giysili güvenlikçiler girdi. Saldırıya tanıklık eden yolculardan Syed Jafry?yi havaalanında oğlu karşıladı. FOTOĞRAF: ap

Hollanda'dan ABD'ye giden uçakta bir Nijeryalı karnına sardığı toz patlayıcıları şırıngadaki kimyasalla patlatmaya çalıştı. Kendini yakan zanlıyı bir yolcu etkisiz hale getirdi

DETROIT - ABD, Noel günü Amsterdam’dan Detroit’e giden bir yolcu uçağını havaya uçurma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla yine terör alarmına girdi. Northwest Havayolları’na ait Airbus 330 tipi uçak 278 yolcusuyla Detroit’e inerken, Nijeryalı bir yolcu uçağı havaya uçurmaya çalıştı, ama başarısız oldu. Zanlı arka koltuklardan fırlayıp üstüne atlayan bir yolcu tarafından etkisiz hale getirildi.
Bunu ‘terör eylemi’ diye niteleyen ABD’li yetkililer, Ömer Faruk Abdülmüttalip adlı 23 yaşındaki zanlıyı Kaide ile bağlantılandırıyor. Londra Üniversitesi’nde mühendislik öğrencisi olduğu öne sürülen Abdülmuttalib, gözaltındaki ifadesinde, ayağına bantladığı bir şırıngadaki kimyasalları toza enjekte ederek patlatmaya çalıştığını söyledi. 

ABD vizesiyle uçuyordu
Yolculara göre, orta koltukta oturan zanlı tuvaletten karnı üzerinde bir yastık ve elinde şırıngayla çıktı. Şırıngayı karnında sarılı bir cisme enjekte ederken (ateşleme düzeneğindeki aksaklık sebebiyle) önce duman çıktı, sonra alev aldı. Üç koltuk arkada oturan yolcu Syed Jafry, olayı şöyle anlattı: “Bir patlama oldu. Birkaç saniye sonra bir ışık parladı ve yangın çıktı. Herkes battaniye, su ve yangın söndürücülere hücum etti. Söndürmeye çalışırken alev daha çoğaldı. Duman yükseldi. Arka sıralardan bir genç gelip zanlının üzerine atlayarak alevleri söndürdü. Zanlı ön boşlukta tecrit edildi. ”
Ayaklarında üçüncü derece yanıklar oluşan zanlı ile müdahale sırasında yaralanan yolcu tedaviye alındı. ABD’deki Müslüman Kamu İşleri Konseyi Başkanı Selam el Marayati “Faili etkisiz hale getiren cesur yolcular kahramanlıkları nedeniyle övgüye layık” açıklamasını yayımladı.
Malzemeyi Yemen’den alıp geçerli ABD vizesiyle Nijerya’dan KLM ile Hollanda’nın Schiphol Havaalanı’na uçan ve Detroit uçağına binen zanlının güvenliği nasıl atlattığı sorgulanıyor. Northwest’in eski güvenlik şefi, x-ray’dan tam beden taraması yapan sisteme geçilmezse bu tür patlayıcıların yakalanamayacağını belirtti.  

Zanlı terör listesindeydi
ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyesi Peter Hoekstra, zanlının Kaide’ye militan devşirdiği söylenen Yemen asıllı Amerikalı imam Enver El Aulaki ile bağlantısını ortaya attı. Geçen ay Teksas’taki askeri üste 13 askeri öldüren psikiyatrist Nidal Hasan’ın da aynı imamla bağlantısı olduğu söyleniyor. Londra Üniversitesi aynı isimde bir öğrencisi olduğunu teyit ederken, zanlının ABD’nin terör listesinde yer aldığı ortaya çıktı. Amerikalı yetkililerin AP’ye yaptığı açıklamaya göre, Abdülmuttalib ABD’nin 550 bin kişilik ‘bir terörist ya da terörist örgütle bağlantılı olduğu  şüphelenilen kişiler’ listesinde yer aldığını söyledi. Olayın ardından ABD Başkanı Barack Obama da hava güvenliğinin artırılması emri verdi. (ap, afp, Reuters)