Ana kuzusu Sarko'dan feminist kabine

Fransa cumhurbaşkanlığına giden yolda ata binip boğa güderek maço görüntüler çizen Nicolas Sarkozy, yarın devralacağı koltuğa ülkenin ilk cinsiyet dengesi güden kabinesiyle oturarak bir başka yüzünü gösterecek.

PARİS - Fransa cumhurbaşkanlığına giden yolda ata binip boğa güderek maço görüntüler çizen Nicolas Sarkozy, yarın devralacağı koltuğa ülkenin ilk cinsiyet dengesi güden kabinesiyle oturarak bir başka yüzünü gösterecek. 15 bakanlıktan yedisine kadınları getirecek Sarkozy hem 'kılıbık' hem de 'anasının kuzusu' etiketi yeme tehlikesiyle karşı karşıya. Kendisini aldatan eşi Cecilia üzerinde cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullanmasını sağlayacak denli hükmü bulunmayan Sarko, hayatının gerçek 'first lady'si olduğu söylenen annesinin sözünden çıkmamasının ise bugüne dek hep faydasını görmüş.
Selanik Yahudisi kökenli bir aileden gelen 81 yaşındaki Andree Sarkozy, son bir yılını medyaya konuşup oğlunun sanıldığı gibi bir canavar olmadığını anlatarak geçirdi. Fransız siyasetinde bu kadar aktif rol almış bir anne görülmediğinden, mizah dergileri seçim zaferinin kutlandığı 6 Mayıs gecesi Sarkozy'nin kortejiyle Şanzelize'ye giderken annesini kaldırımda unuttuğu esprisini yaparak 'intikam aldı'.
'Dadu' medyayı yönetti
Psikoanalize meraklı Fransız basını, önceki cumhurbaşkanlarından Valery Giscard d'Estaing'in çocukken ağladığında "Gelecekte çok büyük başarılar kazanacaksın" diyerek gözlerini silen hırslı bir annesi olduğunu, annesinin tek çocuğu olan Jacques Chirac'ın üzerine çok düştüğünü yazmıştı. 'Dadu' lakaplı anne Sarkozy ise farklı bir profil çiziyor. Macaristan'dan göçmüş küçük bir aristokrat olup Fransa'da reklamcılıktan zengin olan Pal Sarkozy'nin Fransa'da tanışıp evlendiği hukuk öğrencisi Andree, Fransa'da yaşayan Selanikli doktor bir babanın kızı. Pal'in kendisini terk etmesi üzerine Andree boşanıp babasının dairesine yerleşir ve üç çocuğunu mali yardım almadan tek başına yetiştirir. Hukuk eğitimini sürdürür. Oğulları uyanmadan o kalkmış ders çalışıyordur. Pal ise çocuklarıyla pizzacılarda buluşurken, ortanca oğlu Nicolas'a okulda kırık notlar ve yabancı çınlayan bir isimle hiçbir yere gelemeyeceğine dair uyarılar yapar.
Boyunun 1.65 metre olmasının dezavantajından da çekmiş Sarko'nun
asabiyetinin çocukluğundan kaldığı söylense de, annesi "Küçükken çabuk sinirlenirdi, ama bunlar çok eskidendi. İlk siyaset hazzını dedesinin omuzlarında katıldığı De Gaulle mitinginde tatmıştı" diye anlatıyor. İki Sarkozy biyografisi kaleme alanlardan Elise Karlin, oğulun annesine çok yakın olduğunu, Catherine Nay, oğulun hayat ilkelerini annesinden aldığını söylüyor. Sarko'ya kadın rakibi Segolene Royal karşısında maçoluğa kaçmamasını tembihleyen de annesi olmuş. Nasihate uyan Sarko, güçlü kadın taraftarlar buldu, hatta bir mitinginde Fransa'da kürtajın yasallaşması için mücadele etmiş Simone Veil'i sarılıp öptü.
Solcu Kouchner'e öneri
Sarko'nun eşitlikçi kabinesi de, AB'nin en az kadın siyasisine sahip, vekillerinin sadece yüzde 14'ü kadın olan, partilerin kadın aday kotasını doldurmaktansa ceza ödemeyi tercih ettiği Fransa açısından çığır açıcı nitelikte. ABD karşıtlığıyla tanınan eski Sosyalist Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'in ardından, 1999-2001 arası Kosova'nın geçici BM yöneticiliğini yapmış eski sağlık bakanı ve 'Sınır Tanımayan Doktorlar'ın kurucusu Bernard Kouchner'in kapısını çaldı.
Kabinenin 'Kadınlar grubu'nda yine erkekler grubunda olduğu gibi Chirac'ın ekibinden Michel-Alliot Marie ve Roselyne Bachelot'nun yanı sıra, Rashida Dathi, Valerie Pecresse, Christine Lagarde, Christine Boutin, Nathalie Kosciusko-Morizet, Anne Lauvergeon ya da Christine Albanel'in yer alması bekleniyor. Sarko'nun ABD Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı'na benzer bir görev daha yaratıp başına Washington Büyükelçisi Jean-David Levitte'i geçirmek istediği belirtiliyor.
(Guardian, Radikal)