ANC liderliğine çok eşli Zuma yürüyor

Kara kıtanın motor gücü Güney Afrika'nın kaderinde kritik önem taşıyan iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) liderlik seçimine ağırlığı koyan Jacob Zuma etrafında skandallar bitmiyor. İki dönemdir devlet başkanlığı...

POLOKWANE - Kara kıtanın motor gücü Güney Afrika'nın kaderinde kritik önem taşıyan iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) liderlik seçimine ağırlığı koyan Jacob Zuma etrafında skandallar bitmiyor. İki dönemdir devlet başkanlığı yaptığından 2009 başkanlık seçiminde aday olamayacak Thebo Mbeki'nin halefini belirleyebilmek için yeniden kazanmak istediği ANC liderliği oylamasında ibre Zuma'yı gösteriyor. 2005'te devlet başkanı yardımcılığından atılmasına yol açan yolsuzluk suçlamalarından bir türlü yargılanamayan, ama AIDS'li bir genç kadına tecavüzden yargılanıp aklanan Zuma'nın son olarak intihar etmiş bir eşinin mektubu ortaya çıktı.
İntihar sebebi Zuma
ANC kurultayı sırasında yayımlanan ve Mbeki kampının sızdırdığı sanılan mektupta, intihar sebebi Zuma gözüküyor. 65 yaşındaki Zulu kabile şefi Zuma'nın eşleri ve çocuklarının sayısı hakkında rivayet muhtelif. Dört-dokuz eş ve 20'den fazla çocuktan söz ediliyor. Zuma'dan beş çocuk yapan Kate, 8 Aralık 2000'de 44 yaşında intihar ederken bıraktığı mektupta, 24 yıllık evliliğinde cehennem azabı çektiğini söylüyor. Zuma, tecavüz davasında da, AIDS'e yakalanmamak için birleşmeden sonra duş aldığını söyleyerek skandal yaratmıştı. Hakkındaki suçlamaları Mbeki'nin çıkardığını savunan Zuma, Libya lideri Mummar Kaddafi ile Angola Devlet Başkanı Eduardo dos Santos'un desteğine sahip. Seçim kampanyasını Kaddafi'nin finanse ettiği dedikodular arasında. (Times)