Angie Sarko'dan yaka silkiyor

AB'nin iki lokomotif ülkesini yöneten muhafazakâr liderler Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlık dahil neredeyse her konuda...

PARİS - AB'nin iki lokomotif ülkesini yöneten muhafazakâr liderler Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlık dahil neredeyse her konuda anlaşan 'kusursuz çift' görüntüsü verse de, meğer işin aslı farklıymış.
'Ahh, nerede Chirac'
Zira Merkel, Sarkozy'nin her görüşmelerinde 'Latin âşık' edasıyla kendisini yanaklarından öpüp sırtını sıvazlaması ve saçlarını karıştırmasından 'illallah demiş.' Le Parisien gazetesinin adlarını belirtmediği yetkililere dayandırdığı habere göre, Doğu Alman kökenli ve rahip bir babanın kızı olan Merkel, Sarko'nun bu samimi ve aleni sevgi gösterilerinden bezdiği ve artık durması gerektiği yönündeki şikâyetini pazartesi günü Berlin'deki Fransız-Alman zirvesinde yakın çevresine söylemiş. Hatta Merkel, kibar bir centilmen edasıyla kibarca elini öpmekle yetinen Sarkozy'nin selefi Jacques Chirac'ı mumla arar olmuş.
Gazetenin görüştüğü bir Alman yetkili, "Çok ağırbaşlı biri olan Merkel, Fransız meslektaşının bu sevgi gösterilerinden pek hazzetmiyor" diye konuştu. Ancak haberin ardından Almanya hükümetinden bir sözcü, iddiayı reddedip "Cumhurbaşkanının sıcak karşılamaları Şansölye'yi memnun etmekte" açıklaması yaptı.
İki liderin arasının açık olduğu daha doğrusu Merkel'in Sarko'ya bir dizi konu sebebiyle bozuk çaldığı son dönemde hayli konuşulur olmuştu. Bir Alman ve bir Fransız CEO'nun ortak yönettiği Avrupa havacılık devi EADS'ın CEO'luğunu Sarko'nun baskıları sonucunda tümüyle Paris'e kaptıran Merkel'in, Fransa liderinin 'Avrupa'daki her başarılı işten kendine pay çıkarma huyuna' kızgın olduğu söyleniyordu. Rivayetlere göre bunlar arasında, basitleştirilmiş AB Anayasası uzlaşmasının Almanya dönem başkanlığında sağlanmasına karşın Sarko'nun bunu kendine mal etmeye çalışması ve Libya'daki 'Bulgar hemşire krizi'ni çözmesini reklam malzemesine dönüştürüp ardından Trablus'la nükleer anlaşma imzalaması var. Sarko'nun son Alman-Fransız zirvesinde, Berlin'e 'nükleer enerjiye muhalefetinizi gözden geçirin' çağrısı yapması Merkel'in sinirlerini iyice germiş. (Dış Haberler)