Angie'den Almanya'ya 'gökkuşağı' hükümeti

Angie'den Almanya'ya 'gökkuşağı' hükümeti
Angie'den Almanya'ya 'gökkuşağı' hükümeti

Dün Berlin?de düzenlenen gösteride Merkel iklim değişikliğiyle mücadeleye çağrıldı. Kadın başbakanın ?önde gelen prensleri? Westerwelle, Rösler ve Gutenberg. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

Almanya'da kadın başbakan Merkel, dışişlerini FDP'nin eşcinsel lideri Westerwelle'ye emanet ederken, Vietnam doğumlu FDP'li Rösler'i de Asya kökenli ilk bakan yaptı

BERLİN - Almanya’da 27 Eylül seçiminin kazananları Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU)/Bavyera’daki küçük kardeşi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile Hür Demokrat Parti (FDP) dün koalisyon hükümeti protokolünü tamamlayıp kabineyi şekillendirdi. CDU lideri Angela Merkel’in başbakanlığındaki kabinede Türkiye’ye AB üyeliği şansı tanınmasını isteyen FDP lideri Guido Westerwelle Dışişleri Bakanı olurken, İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble maliye, Ekonomi Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg savunma bakanlığına getirildi. Vietnam’da doğup dokuz aylıkken Alman bir aile tarafından evlatlık edinilen FDP’li cerrah Philipp Rösler de sağlık bakanı oldu. 36 yaşındaki Rösler Asya kökenli ilk bakan ve kabinenin en genç üyesi ünvanlarını aldı. 
Kabinede 7 CDU’lu, 5 FDP’li ve 3 CSU’lu bakan var. Eşcinselliğini gizlemeyen, ancak medyanın bir kesiminin ‘Eşcinsel dışişleri bakanı olur mu’ itirazlarına maruz kalan Westerwelle, bunları “Belki başka ülkelerin de Merkel’in ilk kadın şansölye olmasıyla derdi vardı. Zira Arap ülkelerini ziyaret ettiğinde kırmızı halı üzerinde yürürken türban giymiyor. Bizim ahlaki ve siyasi ölçülerimize dayanan bu karar sadece ama sadece bizi, Almanları bağlar” diye püskürtmüştü. Ancak biraz sinirli mizacıyla ve hiç dış politika deneyimi olmamasıyla kaygı yaratan FDP lideri, 1945 sonrasının dış siyaset çizgisine sadık kalacağını söylerken, Almanya’da kalan Amerika’ya ait son nükleer savaş başlıklarının da sökülmesini istiyor. 
67 yaşındaki Schaeuble ise, 1.5 trilyon avroyla Avrupa’nın en büyük ekonomisini candırmaya çalışacak. Alman siyasetinin yükselen yıldızı, Merkel’in veliahtı olarak görülen 12 isimli aristokrat Guttenberg ise, savunma bakanı olarak, Almanya’nın can kayıplarının arttığı Afganistan ile uğraşacak. 37 yaşındaki Guttenberg, AC/DC rock grubuna hayranlığı ve arada DJ’lik yapması sebebiyle ‘Bavyeralı rock baronu’ lakabıyla çağrılıyor. Kabinenin en genç bakanı ünvanını Guttenberg’den devralan Rösler ise, Stern dergisinin çekik gözlü olduğu için ırkçı saldırılara maruz kalıp kalmadığı sorusunu “Tüm Asyalıları karate üstadı sandığından uzak duruyorlar” diye yanıtlamıştı. Rösler, FDP’nin gençlik kollarında sivrilip Aşağı Saksonya eyaletinin ekonomi bakanlığını yaptı.

Türkiye bölümü
Koalisyon protokolünün Türkiye bölümü önceki hükümetinkiyle aynı: “Almanya Türkiye ile ilişkilerini derinleştirme ve Türkiye’nin AB’ye yakınlaştırılmasına özel ilgi gösteriyor. Üyelik hedefiyle başlayan müzakereler ucu açık süreç ve otomatikman tam üyeliğe götürme anlamına gelmediği gibi, sonucun ne olacağını şimdiden garanti etmek mümkün değil. AB’nin hazmedememesi veya Türkiye’nin tüm üye ülkeler için geçerli koşulları tam yerine getirememesi durumunda, Türkiye’nin AB ile olan imtiyazlı ilişkisi Avrupa’nın yapısına mümkün mertebe sıkı bir şekilde bağlı olarak geliştirilmelidir.” (Dış Haberler)