Ankara AB'ye tepkisini yumuşattı

Ankara AB'ye tepkisini yumuşattı
Ankara AB'ye tepkisini yumuşattı

Daha önce İSEDAK zirvesiyle ilgili gelen haberlerde Gül?ün Beşir ile görüşmesi beklentisi yer alıyordu.

Ankara, Sudan liderinin İKÖ toplantısı için bugün İstanbul'a gelmesini eleştiren AB'ye tepkisini yumuşattı, ama pek fazla geri adım atmadı. Dışişleri AB'ye yazılı yanıtında 'Beşir İKÖ'nün davetlisi. Kendisiyle ikili görüşme yapmayacağız' dedi
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Darfur’da savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Batı’nın tepkisine rağmen, 60’dan fazla üye ve gözlemci ülke liderinin katılacağı İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) zirvesi için bugün İstanbul’a geliyor. AB’den “Savaş suçlusunu ağırlayamazsınız. Birlik değerlerine uyum gösterin ve ağırlamaktan vazgeçin” uyarısı alan Ankara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “AB ne karışıyor ki! Beşir özel bir toplantı için geliyor” çıkışının ardından, yazılı yanıtla ortamı biraz yumuşattı, ama geri adım atmadı.
AB’ye “Beşir, İKÖ’nün davetiyle geliyor. Biz, kendisiyle ikili görüşme yapmayacağız” mesajını veren Dışişleri, Beşir’in ziyaretine yaklaşımını şöyle duyurdu: “İKÖ’nün düzenlediği İSEDAK toplantısı, İKÖ üyelerinin ayrıca davete ihtiyaç olmaksızın katıldıkları bir toplantı. İKÖ’nün bir üyesinin bu toplantıya katılımını engelleyici kararı yok. Türkiye ev sahibi ülke konumunda ve ikili bir ziyaret söz konusu değil. AB ve bazı müttefiklerin konuya yaklaşımı Türkiye tarafından,, Türkiye’nin yaklaşımı da AB tarafından bilinmektedir.” 

Sudan heyeti pek memnun
Geçen yıl Afrika zirvesi için İstanbul’a gelmesi yine uluslararası tepkiyle karşılanmış Beşir için martta tutuklama kararı çıtmasının ardından tepkiler sertleşti.  Sudan liderinin İstanbul’da bu kez nasıl ağırlanacağı merak konusu. Daha Batı gürültü koparmamışken, Gül’ün Beşir ile görüşmesi planlanıyordu.
İSEDAK’a gelen Sudan heyetinin Başkanı Samaeh El Sıddık, Beşir’in yarınki zirveye katılacağını belirtip “AB’nin Devlet Başkanımızın ziyaretine müdahale hakkı yok. Bu uluslararası bir toplantı” dedi. Türkiye’den çok memnun olduklarını, uluslararası alanda kendisini anlatamayan ve haksız baskı altında tutulan Sudan’a destek aldıklarını anlatan Sıddık, iki ülke arasında büyük yatırım imkanları bulunduğunu vurguladı. Gül’ün tepkisini ‘çok doğru’ diye niteleyip memnuniyetini dile getiren Sudanlı yetkili, “Bunun dışında Türkiye’yi zor duruma sokacak herhangi bir durum yaratmayız” diye ekledi. 

Muhalefetten eleştiri
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Hem AB üyeliği isteyeceksiniz hem de AB değerlerine ters düşeceksiniz. İsrail Cumhurbaşkanı’na ‘Siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz’ diye hakaret edeceksiniz, 300 bin kişinin ölümünden sorumlu Beşir’i ağırlayacaksınız. Bu, politika bilmemektir” diye çıkıştı. MHP’li Deniz Bölükbaşı da, “Bunlar sahte meydan okuma, sahte kahramanlık” dedi.